Zpravodajství

Celý život si nemůže pochovat vlastní děti. Může totiž kdykoli usnout!

V Česku přibývá lidí s poruchami spánku. Na vině je hlavně špatný životní styl. Trpí jimi téměř polovina populace. Nejde vždy ale jen o nespavost. Stovky lidí u nás trpí narkolepsií - poruchou, kdy usínají naopak nekontrolovaně i několikrát během dne.

Petr Zajíček má narkolepsii od dětství, naplno ho začala sužovat krátce před třicítkou, kdy tragicky zemřel jeho syn. Nemoc spouštějí jakékoli emoce - svaly povolí a pan Zajíček se sesune k zemi jako kdyby usnul.


Kvůli narkolepsii proto nikdy nemohl ani pochovat své vlastní děti, protože nikdy neměl jistotu, že je kvůli záchvatu nemoci neupustí a nezraní je.


Petr Zajíček usíná prakticky kdekoli, někdy i stokrát za jediný den. Někdy na minutu, někdy na mnohem delší dobu. Kvůli tomu nikdy nejezdil na kole nebo neřídil auto.


Nemůže se třeba ani pobavit u televize - jakmile ho totiž rozveselí, ozve se narkolepsie a on okamžitě usíná. "Manželka mě nedokáže probudit, nedokáže se mnou pohnout a to může trvat klidně i hodiny," popisuje narkoleptik.


Touto vážnou poruchou trpí podle lékařů každý dvacátý Čech. A narkolepsie se nedá léčit. Jedinou úlevu nemocným přinášejí léky.

pez, TV Nova, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz