Zpravodajství

Vašík (6) zemřel, když mu rodiče na radu léčitelky nedali lék

Šestiletý Vašík zemřel poté, co mu rodiče na radu léčitelky přestali píchat pro něho nezbytný inzulín. Sedmadvacetileté ženě a jejímu o třináct let staršímu partnerovi teď hrozí až šestnáct let vězení.

Za smrt šestiletého chlapce z Trutnova mohou podle policie rodiče. Právě oni přestali chlapci, který trpěl cukrovkou, postupně píchat inzulín. Jenže rodiče viní ze smrti syna léčitelku, která jim prý inzulín zakázala a tvrdila, že chlapec cukrovku vůbec nemá.

"Řekli, že to cukrovka není, že má jen cukr na mozku a že dokážou vyléčit všechno, dokonce i rakovinu," řekl pro televizi Nova otčím Vašíka. Léčitelům uvěřila i chlapcova matka. "Radili nám, že máme inzulín vysazovat vždy jednou za čtyři dny. Dva měsíce u nich nás stály pětadvacet tisíc," vysvětlila.

Při závažném typu cukrovky může mít však vysazení inzulínu naprosto fatální důsledky, ostatně jako i v tomto případě. "Dojde k selhání organismu, odejdou životně důležité orgány, člověk ztrácí tekutiny a je dehydrovaný," potvrdil primář trutnovské nemocnice Miroslav Nývlt.

ČTĚTE TAKÉ:

SPECIÁL Vše o cukrovce - jak s ní bojovat, testy, budoucnost

Léčitelka vinu za smrt Vašíka necítí

Chlapec zemřel po několika dnech na celkové selhání organizmu. Léčitelka, která rodičům vysazení inzulínu poradila, však jakýkoliv podíl na jeho smrti odmítá. "My jsme jim nic takového neříkali, aby vysadili inzulín. Pro nás je to uzavřený případ, co si dělali s ním doma, to je jejich věc," tvrdí léčitelka.

Matka Vašíka zkrátka léčitelům bezmezně uvěřila.Naměřenou hladinu cukru nezapisovala poctivě a doktorům o léčitelích vůbec neřekla. "Nechtěla jsem, aby to lékaři věděli, trochu jsem to falšovala," přiznala sedmadvacetileté žena.

"Byli obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, a to z úmyslného. Hrozí jim šestnáct roků odnětí svobody," uvedla Ivana Ježková z krajského ředitelství Policie ČR.

ana / Filip Pultar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz