Zpravodajství

VELKÝ TEST PITÍČEK: Ovocné šťávy, nebo jen obarvená voda plná cukru?

Hýří barvami, veselými obrázky a také lákají slovy ovocný, plný pomeranče, vitamínů a podobně. Prostě ideální nápoj, po kterém s radostí sáhne každý rodič. Chyba! Ve většina z nich je místo ovoce hlavně cukrová voda. V nejhorším výrobku zjednodušeně řečeno najdete více než 20 kostek cukru.

Lze mezi nimi vybrat něco, co dětem neuškodí, nepřispěje k jejich obezit a nezhorší zubní kaz? Ano! Ale musíte si dávat opravdu dobrý pozor. Všímejte si zejména toho, kolik je v lahvičce ovoce. Na obalu tento údaj najdete pod názvem: ovocná složka. Pravděpodobně bude napsaný velmi malými písmeny. Vítěz testu jí měl více jak polovinu.

 
Stejně tak budete potřebovat lupu, abyste zjistili, kolik je ve výrobku cukru. Zajímá vás zejména ten přidaný, protože cukr může být v nápojích přirozeně obsažen z ovoce. To je také případ našeho vítěze. Naopak se vyhýbejte různým umělým sladidlům či ochucovadlům. První z nich do dětské stravy nepatří vůbec. Přesto jsme je v jednom - nejhůře hodnoceném výrobku – našli!
 
 
"Obsah ovocné nebo i ovocno-zeleninové složky a cukru byl téměř u všech výrobků zcela opačný než bychom čekali nebo si přáli,“ říká Hana Knížková, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí www.vyzivadeti.cz. Zároveň připomíná: děti by měly pít hlavně vodu. Sladké nápoje – to je hlavní důvod, proč jsou české děti čím dál tím obéznější!

Podívejte se, která pitíčka dopadla v testu nejlépe.
 
 
1. Cappy junior bílé hrozno, pomeranč, mandarinka    

Zdroj: Martin Chamer / TV Nova

 
Nesycený vícedruhový ovocný nápoj z koncentrátu.
Výrobce: Rauch Praha spol. s r.o
Objem: 250 ml           
Podíl ovocno-zeleninové složky (%): 65      
Složení: ovocné šťávy z koncentrátu, voda, antioxidant kyselina askorbová, barvivo beta-karoten, regulátor kyselosti kyselina jablečná, aroma vč. výtažku z medu          
Energie na 100 ml (kJ): 171
Energie celkem (kJ): 427
Cukr na 100 ml (g): 9,6         
Cukr celkem v jedné lahvičce (g): 24           
 
Hodnocení: Tento nápoj v  našem hodnocení skončil na 1. místě. Má z hodnocených výrobků největší množství ovocné složky a neobsahuje přidaný cukr. A vzhledem k velikosti balení (250 ml) můžeme při občasné konzumaci (např. 1x týdně na výletě) přimhouřit oči.
Počet malých kostek cukru: 12
 

 
2. Aquila Bimboo frutta pomeranč & bílé hrozny

Zdroj: Martin Chamer / TV Nova

 
Ovocný nápoj vyrobený z koncentrátu / Ovocný nápoj vyrobený z vícedruhového ovocného koncentrátu a pramenité vody   
Výrobce: Karlovarské minerální vody a.s.   
Objem: 330 ml           
Podíl ovocno-zeleninové složky (%): 51      
Složení: ovocná šťáva z koncentrátu, pramenitá voda Aquila, cukr, antioxidant - kyselina                   L-askorbová, jod, vitamin D
Energie na 100 ml (kJ): 151  
Energie celkem (kJ): 498
Cukr na 100 ml (g): 8,5         
Cukr celkem v jedné lahvičce (g): 28           
 
Hodnocení: Podíl ovocné složky je druhý nejvyšší ze všech hodnocených výrobků, přesahuje 50%. Obsah cukru by mohl být nižší.
Počet malých kostek cukru: 14

 
3. – 4. Kubík multivitamin

Zdroj: Martin Chamer / TV Nova

 
Pasterizovaný ovocno-zeleninový nektar částečně vyrobený z ovocných a zeleninových koncentrátů a protlaků, zdroj vitaminů (A, C, E, B1, B2, B6, B12), zdroj vlákniny.
Výrobce: Maspex Czech s.r.o.          
Objem: 300 ml           
Podíl ovocno-zeleninové složky (%): 40      
Složení: voda, protlaky a šťávy z koncentrátů (mrkve, ananasu, broskve, manga, banánu, maracuje, liči, guavy, opuncie, kivi, limetky, papáje a jablka), glukózovo-fruktózový sirup, regulátor kyselosti - kyselina citrónová, vitaminová směs (vitaminy A, C, E, B1, B2, B6, B12, niacin, biotin, kyselina listová a kyselina panthotenová)
Energie na 100 ml (kJ): 218  
Energie celkem (kJ): 654       
Cukr na 100 ml (g): 11,9
Cukr celkem v jedné lahvičce (g): 36
 
Hodnocení: Jako plus můžeme označit, že je zde mnoho přidaných vitaminů. Podíl ovocné složky by mohl být vyšší na úkor cukru.           
Počet malých kostek cukru: 18
 
 
ČTĚTE TAKÉ:
 

3. – 4. Jupík pomeranč

Zdroj: Martin Chamer / TV Nova

Pasterovaný nesycený nealkoholický ovocný nápoj s cukry a sladidlem; se sníženou energetickou hodnotou díky stévii.
Výrobce: Kofola a.s.
Objem: 330 ml
Podíl ovocno-zeleninové složky (%): 20
složení: voda, pomerančová šťáva z koncentrátu, cukr, glukózo-fruktózový sirup, kyselina citronová, kyselina askorbová, aroma, barviva - karotenoidy, sladidla - steviové glykosidy
Energie na 100 ml (kJ): 102/Energie celkem (kJ): 337
Cukr na 100 ml (g): 6/Cukr celkem v jedné lahvičce (g): 20

Hodnocení: U tohoto nápoje je rozumný poměr ovoce a cukru, navíc balení není moc velké. Občasná konzumace výrobku dětem rozhodně neuškodí. Výrobce využil na "doslazení" nápoje přírodní sladidlo z rostlinky stévie.
Počet malých kostek cukru: 10


NA JAKÉM MÍSTĚ SE UMÍSTILA DALŠÍ PITÍČKA SE DOZVÍTE ZDE

Kompletní test najdete na portálu DOMA.CZ.

doma.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz