Zpravodajství

VELKÝ TEST MAJONÉZ: Která je zdravá a u které se odborník na výživu opotil?

Majonéza je pochutina, bez které si mnohá oblíbená jídla neumíme vůbec představit. Možná vás ale překvapí, že některá je i zdravá. V našem testu je hodnotil nutriční specialista Pavel Suchánek. Přečtěte si, jak dopadly.

Do klasické majonézy patří vaječné žloutky, rostlinný olej, ocet a sůl. Dobré majonézy jsou vyráběné z kvalitních rostlinných olejů, které obsahují omega 3 mastné kyseliny. Ty jsou důležité pro zdravý růst a vývoj a snižují hladinu cholesterolu, čímž brání ucpávání cév.
 

Majonézy náš odborník hodnotil z několika hledisek. Zjišťoval množství obsažených omega 3 mastných kyselin, jaký druh oleje byl k jejich výrobě použit a rozdělil je do skupin podle toho, kolik informací se jako spotřebitelé dozvíme z etikety.

Coby nutriční specialista zejména sledoval, zda výrobci používají značení GDA, tedy obsah energie a živin v jedné porci a jeho podíl na doporučeném denním množství.

Související obsah

"Všimněte si, že na trhu se jakoby vyskytuje obrovské množství různých majonéz, často ale jde jen o optický klam a je to ta samá majonéza té samé firmy, jen v jiném obalu," upozorňuje Pavel Suchánek a jako příklad uvádí firmu Agricol, od které je hned 6 z 16 testovaných majonéz. A jak test dopadl?

1. místo:

Majonéza Poličanka Agricol

výrobce: Agricol
objem: 250 ml
cena: 19, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, vaječné žloutky, kvasný ocet, hořčice, cukr, sůl, stabilizátory guma guar a xantán, konzervant sorbát draselný, worcestrová omáčka.
hodnocení: Nejlépe hodnocená majonéza. Tahle se vyrovná těm vyráběným doma. "Spotřebitel se u této majonézy nesplete.  Je jasné, kolik je doporučená jedna porce, dozvím se, kolik je tam omega 3 mastných kyselin, které jsou dobré pro snížení hladiny cholesterolu. Co všechno majonéza obsahuje, se dozvím z tabulky," tvrdí nutriční specisalista Pavel Suchánek.

Související obsah

Zdroj: Martin Chamer

Majonéza Hellmans

výrobce: Unilever
objem: 100 ml
cena: 39, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, pasterizované vaječné žloutky (3% hm.), ocet, hořčice, cukr, sůl, aroma, antioxidant (kalciumdinatrium EDTA), barvivo beta karoten.
hodnocení: Tak z této majonézy vám rozhodně špatně nebude. "Jde rovněž o kvalitní výrobek s přehlednou tabulkou obsahu živin. Důležité je, že obsahuje dostatečné množství zdravých omega 3 mastných kyselin," tvrdí Pavel Suchánek.

 

Majonéza Boneco

výrobce: Boneco
objem: 350 ml
cena: 29, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, modifikovaných škrob, vejce, ocet, semínko hořčice, cukr, sůl, koření.
hodnocení: Výborně, majonéza, která nezklame. "Dobré množství zdraví prospěšných omega 3 mastných kyselin a dokonce v tabulce najdeme i množství takzvaných trans mastných kyselin, které jsou naopak zdraví velmi škodlivé. Je jich tam zanedbatelné množství, ale jsem za tu informaci rád," tvrdí odborník na výživu Pavel Suchánek.

Zdroj: Martin Chamer

Související obsah

2. místo
 

Majonéza Heinz

výrobce: Záruba MaK
objem: 225 ml
cena: 29, 90 Kč
složení: Voda, řepkový olej 65%, modifikovaný škrob, stabilizátor guma xantan, vaječné žloutky, kvasný ocet lihový, hořčice, cukr, sůl, barvivo beta karoten, kyselina vinná.
hodnocení: Tady by měl spotřebitel zbystřit. Ne vše je tak, jak má být. "Nedozvím se, jak velká je doporučená porce, ani kolik je v majonéze omega 3 mastných kyselin. Na druhou stranu výrobce uvedl, že byl použit řepkový olej, takže můžeme soudit na jejich vyšší podíl," řekl Pavel Suchánek.
 

Majonéza Tesco lahodná jemná

výrobce: Záruba MaK
objem: 225 ml
cena: 23, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, modifikovaný škrob (E1414, E1450), stabilizátor (E410, E412, E415), pasterované vaječné žloutky, kvasný ocet lihový, hořčice, cukr, sůl, konzervant (E202), barvivo E 160a.
hodnocení: Zasloužené druhé místo, tahle majonéza rozhodně neuškodí. "Velmi pěkné značení, informace o omega 3 a 6 mastných kyselin, na obalu se dočtu i to, kolik je v majonéze pro zdraví rizikových nasycených kyselin," všímá si nutriční specialista Pavel Suchánek.

Zdroj: Martin Chamer

Související obsah

3. místo

Majonéza Agricol

výrobce: Agricol
objem: 380 ml
cena: 29, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, modifikovaných škrob, stabilizátory guma guar a xantan, vaječné žloutky, kvasný ocet, hořčice, cukr, sůl, konzervant sorbát draselný, barvivo beta karoten, aroma.
hodnocení: Tato majonéza se podle nutričních hodnot umístila v průměru. Takové ani ano, ani ne. "Je upozorněno, že výrobek obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ale nedozvím se kolik, výrobce ale naopak uvádí spoustu informací navíc, které nejsou povinné," řekl Pavel Suchánek, odborník na výživu.

Majonéza light Agricol

výrobce: Agricol
objem: 380 ml
cena: 29, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, modifikovaných škrob, stabilizátory guma guar a xantan, vaječné žloutky, kvasný ocet, hořčice, cukr, sůl, konzervant sorbát draselný, barvivo beta karoten, aroma.
hodnocení: U tohoto výrobku je hodnocení stejné, jako u Majonézy Agricol. Označení light nemá na složení výrobku větší vliv.

Majonéza Zárubova

výrobce: Výrobce MaK
objem: 100 ml
cena: 7, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, sušený jogurt (4,5%), směs modifikovaných škrobů (E1414, E1450) a stabilizátorů (E410,E412, E415), pasterované žloutky, kvasný ocet lihový, hořčice, cukr, sůl, konzervant (E202, jogurtové aroma.
hodnocení: Tohle není špatný výrobek a lze ho vcelku doporučit. "Trochu netypický výrobek, protože obsahuje jogurt, je tu obsažena i informace, že je vhodný pro vegetariány, dobře informuje o GDA," hodnotí Pavel Suchánek.
 

Zdroj: Martin Chamer

Majonéza Tesco

výrobce: Záruba MaK
objem: 100 ml
cena: 7, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, směs modifikovaných škrobů (E1414, E1450) a stabilizátorů (E410,E412, E415), vaječné žloutky, kvasný ocet lihový, hořčice, cukr, sůl, konzervant (E202).
hodnocení: Dejte si na tuhle majonézu pozor. Výrobce použil netradiční postup. "GDA je zde uvedena na 100 ml, ne na jednu porci, obvyklých 10 nebo 15 ml, takže to vypadá jako kalorická bomba, i když není," řekl nutriční specialista Pavel Suchánek.

Zdroj: Martin Chamer

Související obsah

4. místo
 

Majonéza Albert

výrobce: Doma
objem: 250 ml
cena: 27, 50 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, směs modifikovaných škrobů (E1414, E1450) a stabilizátorů (E412, E415), sušené vaječné žloutky (3, 1%), kvasný ocet lihový, hořčice, cukr, sůl, konzervant (E202, E 211), barvivo beta karoten, kyselina citronová, hořčičná mouka, aroma.
hodnocení: Špatně, špatně, špatně! "U této majonézy je bohužel  GDA staženo jen na energetickou hodnotu. Nedozvím se nic o obsahu omega 3 mastných kyselin," řekl Pavel Suchánek, který už z etikety dokáže rychle zhodnotit, jak je výrobek kvalitní.
 

(/mojedite/majoneza-detem-neskodi-na-hranolky-jim-ji-ale-nedavejte.html)]

Majonéza Albert light

výrobce: Agricol
objem: 250 ml
cena: 27, 50 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, modifikovaný kukuřičný škrob, stabilizátor dvojsodnovápenatá sůl EDTA, vaječné žloutky, ocet, hořčice, cukr, sůl, konzervant kyslina sorbová, barvivo beta karoten, kyselina octová, kyselina mléčná, hořčičná mouka, aroma, guma guar a xantan, citrusová vláknina, citronová šťáva.
hodnocení: Není to ideál ní nákup, výrobce by měl spotřebitele informovat lépe. "Bohužel je zde GDA staženo jen na energetickou hodnotu a omega 3 mastných kyselinách se nic nedozvím, navíc u light majonézy je GDA počítána na 15 ml zatímco u normální téhož výrobce na 10 ml, což tu light verzi opticky poškozuje," hodnotí nutriční odborník Pavel Suchánek.

Zdroj: Martin Chamer
 
 

5. místo
 

Majonéza Euroshopper

výrobce: Agricol
objem: 250 ml
cena: 17, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, modifikovaný kukuřičný škrob, stabilizátor dvojsodnovápenatá sůl EDTA, vaječné žloutky 3 %, ocet kvasný lihový, cukr, sůl, konzervant sorbát draselný, guma guar a xantan.
hodnocení: Takhle by to rozhodně nemělo být, a proto si dejte na tuto majonézu dobrý pozor. "Výrobce neuvádí velikost porce ani množství omega 3 mastných kyselin, ale alespoň je popsáno množství nezdravých nasycených kyselin," tvrdí pavel Suchánek.

Zdroj: Martin Chamer

6. místo

Majonéza Spak

výrobce: Spak
objem: 500 ml
cena: 44, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej 50 %, modifikovaný kukuřičný škrob, pasterované vaječné žloutky 4, 8 %, ocet kvasný lihový, cukr, sůl, hořčičné semeno, konzervant kyselina sorbová, guma guar a xantan, barvivo beta karoten, kyselina citronová, aroma, směs koření, antioxidant E385.


Majonéza Clever

výrobce: Boneco
objem: 250 ml
cena: 29, 90 Kč
složení: Voda, rostlinný olej, vejce, ocet, cukr, sůl, hořčičné semeno, antioxidant E385, koření.

Majonéza Mikádo

výrobce: Lidl
objem: 400 ml
cena: 29, 90 Kč
složení: Rostlinný tuk (79 %), kvasný lihový ocet, vaječný žloutek (5 %), cukr, kořenící přípravek, (obsahuje hořčičné semínko), jedlá sůl, přírodní aroma, antioxidant: dvojsodno-vápenatá sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové.
 

Zdroj: Martin Chamer

hodnocení: NA TYHLE MAJONÉZY POZOR! Raději si rozmyslete, jestli je kupovat. "Všechny tři výrobky sice nabízejí energetickou tabulku, ale chybí tam omega 3 kyseliny i nasycené kyseliny. Nedozvíme jak velká by měla být denní porce," podotýká Pavel Suchánek, odborník na zdravou výživu.

 

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz