Zpravodajství

Velký přehled: Kdo nahradí Nečase? PROFILY HLAVNÍCH KANDIDÁTŮ

Velký přehled: Kdo nahradí Nečase? PROFILY HLAVNÍCH KANDIDÁTŮ
Zdroj: Mediafax

Vládní koalice má celkem jasno. Petra Nečase nahradí jiný premiér z ODS a pojede se dál. Kandidátů na předsedu vlády je však hned několik. Podívejte se, koho by v případě, že bude mít koalice podporu 101 poslanců, mohl prezident Zeman pověřit sestavením kabinetu.

Kandidáta na příštího premiéra by mohla ODS představit už pondělí odpoledne. V 13:00 se totiž sejde její výkonná rada a kromě samotné demise premiéra Nečase bude zřejmě i řešit otázku, koho na uvolněnou pozici nominuje. Šanci má přitom hned několik osobností občanské demokracie.

1. Martin Kuba

Zdroj: Mediafax
Martin Kuba je jednoznačně největším favoritem na funkci příštího premiéra. Ministr průmyslu a obchodu je totiž zároveň i 1. místopředsedou ODS a po Nečasově rezignaci tak stranu do oficiálního zvolení nového předsedy povede. Svůj zájem ucházet se o roli šéfa nového kabinetu už také potvrdil “Pokud bych byl vyzván, tak musím být připraven a jsem připraven tu odpovědnost nést,“ řekl.

Existuje však i několik skutečností, které prospěch čtyřicetiletého lékaře a politika nehrají. Jednou z těch nejdůležitějších je například to, že Kuba v současnosti nemá mandát od voličů. Není totiž vůbec poslancem a usedá pouze v zastupitelstvu Českých Budějovic. Je rovněž šéfem jihočeské ODS a bývá často označován za loutku údajného občansko-demokratického kmotra Pavla Dlouhého.

V minulosti měl Kuba také konflikt s odstupujícím premiérem Nečasem. Ten dokonce v roce 2010 otevřeně vyzval ODS, že Kubu nechce ve vedení strany a skutečně toho dosáhl. V roce 2011 už ho ale jmenoval ministrem průmyslu a obchodu.

2. Tomáš Chalupa

Zdroj: cvut.cz
Dalším občanským demokratem, který má šanci stát se novým premiérem, je ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Místopředseda ODS byl například velmi vidět v době povodní, kdy na sebe prakticky převzal funkci hlavního mluvčího Nečasova kabinetu.

Na rozdíl od Kuby je Chalupa současně poslancem a má za sebou mnoho let v komunální politice. I on se však ve svém politickém působení nevyhnul kritice. Kritizovaly ho například ekologické neziskové organizace, protože jim značně omezil výši příspěvků a kritiku sklidil také kvůli zákonu o šumavském parku. V roce 2013 také dostal anticenu Ropák roku.

3. Jiří Pospíšil

Zdroj: Mediafax
Méně pravděpodobnou variantou na post premiéra je pak Jiří Pospíšil. Ten je nejoblíbenějším politikem ODS u veřejnosti, ve straně se však tak silné podpoře netěší. Místopředseda občanských demokratů i Poslanecké sněmovny by měl šanci zejména v případě, že by se ODS pokusila hrát na kartu “pan čistý“. Se stejnou nálepkou však začínal i premiér Petr Nečas.

Související obsah

Pospíšil má mnohaletou zkušenost z vlády jako ministr spravedlnosti. Mezi jeho úspěchy patří například prosazení nového trestního a občanského zákoníku. I on se v minulosti dostal s Nečasem do konfliktu. Premiér dokonce v roce 2012 odvolal z funkce ministra pro údajné nezvládnutí řízení rezortu. Spekulovalo se však, že Pospíšil musel odejít, protože chtěl jmenovat Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní v Praze.

4. Václav Klaus

Zdroj: isifa.com
Poslední možnou variantou, kterou by část občanských demokratů přivítala, by byl návrat “otce zakladatele“. Ač Klaus není v současnosti členem ODS, má ke straně stále blízko. V poslední době navíc kritizoval kroky současné vlády a zároveň dal najevo, že své další působení v politice nevylučuje.

Jeho návrat si však zřejmě nepřejí současné stranické elity, které se mohou bát, že by s Klasovým návratem přišly o své pozice, které si v posledních letech vybudovaly. Není také jisté, zda by Klaus byl v současné vyhrocené situaci ochoten hrát výraznou úlohu.

tn.cz / mrk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz