Zpravodajství

Je vychrtlý na kost a nemůže přibrat! Mladíka trápí tajemná nemoc

Je vychrtlý na kost a nemůže přibrat! Mladíka trápí tajemná nemoc
2014-02-07_VOYOPlus-Teletele-94-dil-C024617

Tom Staniford (23) trpí vzácným genetickým onemocněním, které mu nedovoluje přibrat na váze. V obličeji a končetinách proto nemá téměř žádný tuk a je extrémně vychtrlý. Jak se žije mladíkovi, jehož vášní je vrcholová cyklistika?

Když se Tom narodil, vážil jako každé jiné dítě. Jenže jak postupně vyrůstal, přišel o veškerý tuk v obličeji a končetinách. A i když si jídla dopřává víc, než je běžné, není mu to nic platné. Je pořád velice vychtrlý.
 

Teprve nedávno se Tom navíc dozvěděl, co za jeho komplikovaným zdravotním stavem vlastně je. Vědci z Exeterské univerzity totiž až nyní přišli na to, že trpí tzv. syndromem MDP. Toto onemocnění je způsobeno vzácnou genetickou mutací a souvisí s ním řada dalších, zdánlivě nesouvisejících zdravotních komplikací.

Související obsah


Mladík například trpí chronickými bolestmi nohou a při pádu se vystavuje mnohem většímu riziku, že si něco zlomí. Kvůli onemocnění má také v krvi nápadně vysokou úroveň tuku, jakou paradoxně mívají obézní lidé. A to také způsobuje, že je diabetik. Tím ale výčet bohužel nekončí: Tomovi se postupně zhoršil sluch natolik, že teď musí nosit naslouchátko.

Tom přesto patří mezi nejúspěšnější zdravotně postižené sportovce v Británii. A překvapivě doufá, že mu nová diagnóza pomůže lépe se klasifikovat na závody a třeba i uspět na paralympiádě, která se za tři roky uskuteční v brazilském Riu de Janeiru.
 

Související obsah


"Zjištění syndromu, který může za můj stav, svým způsobem není důležitý. Název je koneckonců jenom název. Ale uklidňuje mě, když vím, že tímto onemocněním trpí i další lidé, kteří mohou vést relativně normální životy. "Důležité ale je, že se budu moci řádně klasifikovat na závody, abych s ostatními mohl férově soutěžit," citoval Staniforda webový portál deníku Daily Mail.


Syndrom MDP je extrémně vzácné a komplikované metabolické onemocnění. Na celém světě se ví jen o osmi lidech, kteří touto chorobou trpí. U těchto pacientů byla objevena genová abnormalita, která má vliv na replikaci DNA.

ČTĚTE TAKÉ:

Tři čtvrtiny pacientů s rakovinou trpí podvýživou
Jak přibrat – ale zdravě!
Kde končí štíhlost a začíná anorexie?

tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz