Zpravodajství

Jak zemřel Gagarin? Rusové zveřejnili pravdu o jeho smrti

Jak zemřel Gagarin? Rusové zveřejnili pravdu o jeho smrti
2013-04-243-Vikend-Krasobrusleni |

Kosmonaut Alexej Leonov zveřejnil v rozhovoru pro ruskou televizi odtajněné okolnosti letecké havárie Jurije Gagarina, prvního člověka ve vesmíru, při které 27. března 1968 během cvičného letu zahynul. Co se tedy opravdu stalo?

Leonov uvedl, že v těsné blízkosti Gagarinova letounu MiG-15 "neoprávněně" přeletělo jiné letadlo, které ho poslalo rychlostí 750 kilometrů v hodině do vývrtky.
 

Při havárii nedaleko města Novoselovo, asi 90 kilometrů od Moskvy, zahynul nejen Gagarin, ale i jeho letecký instruktor Vladimir Serjogin.
 

Související obsah


Mlčenlivost, která obklopila okolnosti havárie, vyvolávala dlouhé roky rozličné spekulace, informuje BBC. Jedním z důvodů pro utajení pravdy zřejmě bylo to, že došlo k chybě nedaleko ruského hlavního města.
 

Vládní vyšetřování nehody, na kterém se Leonov podílel, vyšetřovatelé uzavřeli s tím, že se Gagarin pokoušel vyhnout "cizímu předmětu", například husám nebo horkovzdušnému balónu.
 

V dálce zaslechl dva silné výbuchy
 

Kosmonaut Leonov, který se v roce 1965 jako první člověk dostal do otevřeného vesmíru, v rozhovoru pro televizi Russia Today řekl, že tomu mohl uvěřit jedině civilista, ale ne profesionál. Dodal, že dostal povolení podělit se o odtajněné informace z vyšetřovací zprávy, která ukázala, že příliš blízko u Gagarinova MiGu proletěla stíhačka Suchoj.

 


Přítomnost letadla Suchoj, které letělo pod úrovní povolené letové hladiny, už kosmonaut naznačil v roce 2004 ve své knize Dvě strany Měsíce. Sám Leonov letěl v době havárie v inkriminované oblasti ve vrtulníku, když v tom "v dálce zaslechl dva silné výbuchy".
 

Během let vyvstala řada teorií o tom, co se přesně stalo. Jedna z nich hovořila o tom, že předcházející pilot MiGu špatně uzavřel vzduchový ventil v kokpitu. To by údajně vedlo k tomu, že by posádka zůstala bez kyslíku.

ČTĚTE TAKÉ:

Tajemství vesmírných duchů se začíná odhalovat

tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz