Zpravodajství

Které příjmení je u nás nejčastější? Je to pořád Novák? UNIKÁTNÍ MAPA ZEMÍ podle jmen

Které příjmení je u nás nejčastější? Je to pořád Novák? UNIKÁTNÍ MAPA ZEMÍ podle jmen
Zdroj: boredpanda.com

Které příjmení je v Česku nejčastější? Je to pořád Novák, nebo ho překonal Svoboda? A jak jsou na tom naši slovenští sousedé? Odpovědi na tyto otázky přinesl portál Bored Panda a jeho mapa evropských zemí s nejčastějši užívanými příjmeními. Výsledky možná budete překvapeni.

Ano, první místo si v Česku skutečně uchovalo příjmení Novák. Toto jméno je navíc první, byť ve formách Novak a Nowak, i ve Slovinsku respektive Polsku. Na Slovensku si tuto příčku drží maďarsky znějící příjmení Horváth, zatímco přímo v Maďarsku je na prvním místě Nagy.
 

Související obsah


V Rusku je nejužívanějším příjmením Smirnov. Netřeba připomínat, že jednou z nejznámějších ruských vodek je značka Smirnoff, která nese jméno po Pjotrovi Arsenieviči Smirnovovi. V Bělorusku je nejčastějším příjmením Ivanov, zatímco na Ukrajině je to Melnik.
 

Zdroj: boredpanda.com

Řecku tradičně dominují Papadopulosové. V Itálii je nejčastějším příjmením Rossi, na Maltě Borġ, ve Francii Martin a třeba ve Španělsku García. A zatímco v Británii "vládnou" Smithové, v Irsku se nejčastěji užívá příjmení Murphy.

 

ČTĚTE TAKÉ:
ZADEK, HAMPEJZ, VOLOPICH. Znáte další legrační příjmení?
Letí Čech, Rus a Němec: Přečtěte si nejlepší vtipy na téma národy
Vzít si zpět své příjmení? Nově do půl roku od rozvodu

Rihanna, Bono, Adele: Proč tají svá opravdová jména? Známe je!

tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz