Zpravodajství

Z točené dvanáctky se stal po roce 1989 luxus! VELKÉ SROVNÁNÍ cen piva

Z točené dvanáctky se stal po roce 1989 luxus! VELKÉ SROVNÁNÍ cen piva
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Je to bezesporu národní poklad. Orosená a hořká královna mezi pivy, která nejen mužům vykouzlí i několikrát za večer pěnu u úst. Prostě a jednoduše točená dvanáctka. Za posledních třiadvacet let se ale její společnost výrazně zdražila. Minimálně tedy co do ceny na účtence.

 Všichni ji znají a téměř všichni jí milují. Minimálně to platí pro Česko, kde se piva 12° vypije vůbec nejvíce na světě. A neplatí to jen pro tento rok. Přeborníky v pití tohoto pěnivého moku jsme snad už od doby, co se začalo vařit.

 
Většinou však nestačí mít pouze žízeň, ale je třeba mít rovněž v peněžence dostatek peněz, abychom půllitry zaplatili. A tady může být problém. Pití "na sekeru" se totiž většinou hospodským příliš nezamlouvá.
 
Zatímco v roce 1989 nám na jednu dobrou "dvanáctku" vyhlášené značky stačilo mít v kapse asi pětikorunu (průměrně 4,86 Kčs), nyní je třeba vytáhnout šestkrát více. Průměrná cena půllitru značkového sudového piva 12° totiž je dle statistik z roku 2012 29,61 Kč. Můžeme tak tedy říci, že průměrně tento mok zdražil od revoluce o korunu ročně.
 
 
Srovnejme si však tyto ceny k průměrným platům. Jedině tak totiž získáme jasnější představu o tom, zda se milovníci piva mají hůř či lépe. Zatímco v roce 1989 totiž byla průměrná mzda 3170 korun, v současnosti to je 24 061 Kč.
 
 
Jednoduchým dělením pak můžeme konstatovat, že ještě v revolučním roce jsme si mohli z měsíční mzdy dovolit cca 652 těchto piv, v minulém roce to pak bylo 812 piv. Jsme tedy na tom o něco lépe, rozdíl je však ve srovnání s některými jinými výrobky, třeba v oblasti elektroniky, která je teď ve srovnání s platy i několikanásobně levnější, poměrně malý.
tn.cz / mrk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín darovaných chudším zemím na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až devět miliard dávek.

Píše se na Deník.cz