Zpravodajství

Elektřina by mohla příští rok výrazně zlevnit. Přečtěte si, o kolik

Elektřina by mohla příští rok výrazně zlevnit. Přečtěte si, o kolik
Zdroj: Mediafax

Dobrá zpráva! Příští rok by mohla výrazně zlevnit elektřina. Před časem totiž výrazné snížení cen oznámil ČEZ a předpokládá se, že se přidají i ostatní obchodníci. Navíc konečnou cenu by mohl snížit i Energetický regulační úřad.

Energetický gigant ČEZ ohlásil výrazný pokles cen elektřiny, cena kilowatthodiny v řadě FIX klesne až o 20 procent a zákazníci už ji mohou využívat od úterý. U nejrozšířenějšího produktu Comfort pak ČEZ ceny sníží cenu kilowatthodiny silové elektřiny o 15 procent od ledna.
 

"Dá se předpokládat, že ostatní konkurenti na toto snížení cen budou také reagovat, a budou muset zlevnit své ceny silové elektřiny," odhaduje odborník Finanční rádce TN.cz Tomáš Suchý.
 

Poslechněte si, co říká ke snižování cen odborník Finančního rádce TN.cz Tomáš Suchý:
 


 

Silová elektřina tvoří zhruba 45 procent výsledné ceny. Nicméně i další části by podle Suchého měli zlevnit. "Elektřina je složena se dvou částí. Jedna z nich je silová elektřina, kterou právě ovlivňuje dodavatel, právě tuto část zlevňuje ČEZ. Druhá část - distribuce - by měla být levnější, ale to určuje ERÚ, Energetický regulační úřad. Finální rozhodnutí by mělo být během října nebo listopadu. Odhad je, že distribuce by měla být snížena zhruba o nějakých 10 procent. U silové elektřiny by měla podle odhadů být úspora nejméně 5 procent," vypočítává Suchý.
 

Z čeho je tvořena cena elektřiny?
Neregulovaná část (určuje obchodník s elektřinou)
Pevná cena za měsíc
Cena silové elektřiny
Regulovaná část (určuje ERÚ)
Poplatek za distribuci
Poplatek za systémové služby
Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů
Poplatek za činnost zúčtování Operátora trhu s elektřinou
Daně
DPH
Daň z elektřiny

 

Podle velice předběžného a hrubého odhadu by tak lidé mohli ušetřit až několik tisíc. Například lidé, kteří používají elektřinu na běžnou spotřebu a svícení a mají roční spotřebu okolo 3000 kWh by mohli ušetřit až 1900 korun. U lidí, kteří kromě běžné spotřeby a svícení elektřinu využívají i k ohřevu vody a mají spotřebu okolo 9500 kWh by mohla být úspora okolo 3 500 korun. Spotřebitelé, kteří používají elektřinu i k vytápění a mají spotřebu okolo 19000 kWh, mohou po Novém roce ušetřit až 7 tisíc korun.
 

Související obsah


"Další věc, která ovlivňuje cenu je klesající cena elektřiny na burze. I díky tomu by mělo dojít k celkovému snížení cen," uvedl Finanční rádce TN.cz. "Nicméně v tuto chvíli je těžké odhadnout, jaká bude výsledná cena elektřiny v příštím roce," dodal Suchý.

Kalkulačku spotřeby elektřiny najdete ve Finančním rádci na TN.cz.

tn.cz / hmr

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz