Zpravodajství

REVOLUCE V BYDLENÍ: Podívejte se, kolik se kde platí za nájem a o kolik si připlatíme

REVOLUCE V BYDLENÍ: Podívejte se, kolik se kde platí za nájem a o kolik si připlatíme
Zdroj: mediafax / Thinkstock

V cenách nájemného v Česku jsou pořádné rozdíly, někde si lidé připlatí o několik tisíc víc. Podívejte se, ale kde za nájemní byt zaplatíte nejméně. Přečtěte si také, o kolik se může od příštího roku váš nájem zvýšit.

Přijde vám, že za nájem bytu platíte příliš? Podívejte se na velký přehled cen nájemného ve vybraných městech. Z cenové mapy zveřejněné ministerstvem pro místní rozvoj vyplývá, že vůbec nejméně platí nájemníci v Děčíně - 57,50 Kč za metr čtvereční. Z krajských měst je nejnižší nájemné v Ústí nad Labem, lidé zde platí 82,70 Kč za metr čtvereční.
 

Snižte si náklady za energie. KALKULAČKA PLYNU A ELEKTŘINY

Podle předpokladu je nejdráže v Praze a Brně. V centru Prahy je maximální cena nájemného za metr čtvereční 239,60 Kč. V ostatních částech Prahy se nájemné pohybuje okolo 120 až 145 Kč za metr čtvereční. V centru Brna pak lidé platí nájemné 134,70 Kč.
 

Přehled orientačních cen nájemného ve vybraných městech najdete na konci článku.
 

S novým občanským zákoníkem, který začne platit od 1. ledna 2014, přijde i několik změn ve vztahu mezi nájemníkem a pronajímatelem. Nová právní úprava počítá s tím, že pronajímatel bude moci jednou ročně zvýšit nájemné. Toto zvýšení však nebude moci být za poslední tři roky vyšší než dvacet procent a nebude moci překročit nájemné v daném místě obvyklé.

(/finance/vime-kolik-usetrite-kdyz-si-dum-postavite-sami.html)]

Samozřejmě, vy jako nájemník, můžete toto zvyšování nájemného odmítnout. Jenže musíte počítat s tím, že o jeho výši bude rozhodovat soud. A ten může nájemné zvýšit o vyšší částku než jakou vám původně navrhoval majitel bytu, ve které bydlíte.
 


 

To ovšem nejsou jediné změny, které přinese nový občanský zákoník. Mimo jiné pamatuje i na automatické prodlužování nájemného a to za předpokladu, že v bytě bydlíte i tři měsíce po dni, kdy měl být nájem ukončen. Pokud vás majitel k opuštění bytu nevyzval, smlouva se vám automaticky prodlužuje, ovšem za předpokladu, že jste se ve smlouvě nedohodli na vyloučení obnovování nájmu.
 

(/bydleni-energie/pozor-pokud-vam-zemre-pribuzny-pronajimatel-muze-nechat-vyklidit-byt-uz-za-pul-roku.html)]


Další zásadní novinkou je to, že pronajímatel nájemníkovi nemůže dát výpověď z důvodu rekonstrukce nebo opravy bytu či domu. Naopak nájemník má nárok na náhradu nákladů spojených s vyklizením bytu (např. náklady na vystěhování a uskladnění věcí, náklady na náhradní byldení apod.).
 

Info

Topná sezona je tu. Neplatíte za energie zbytečně moc? Změňte dodavatele a ušetřete až 8 000Kč

Spočítat úsporu

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Daniel Craig kupuje sídlo za neuvěřitelný majlant. Víme, kolik za něj dá

Ewa Farna bydlí v pražském bytě s finalistou SuperStar! Je to její miláček Itcho?

V Praze se dlouhodobě nedaří prodat stovky bytů! Víme, kde o nové bydlení nikdo nestojí

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz