Zpravodajství

VELKÝ PŘEHLED: Strany vyhazují za kampaně desítky milionů. Podívejte se do jejich účetnictví

Předvolební kampaně politických stran pokaždé vyvolávají mnoho emocí. V posledních letech se často mluví o zbytečně přehnaných sumách, které politické subjekty pro nalákání voličů vynakládají. A stále častěji se mluví také o původu peněz, který občas není úplně jasný. Některé strany si proto zřídily transparentní účty, do kterých může nahlížet úplně každý.

Politické strany před každými volbami utrácejí desítky a některé dokonce i stovky milionů korun za volební kampaně. S trochou nadsázky se dá říct, že ty největší se předhánějí v tom, kdo si "koupí" více voličů. Objemy peněz vynakládaných na kampaně se volby od voleb stále zvyšují. Sumy, které politické strany vynakládají na pronájem billboardů, tisk plakátů a předvolební akce pro potenciální voliče, jsou opravdu neuvěřitelné.

 

Zdroj: TN.cz

Politické strany si tak před volbami pravidelně půjčují desítky milionů korun, které pak často horko těžko splácejí. Například ČSSD utratila za svou volební kampaň v roce 2010 neuvěřitelných 184 milionů korun. Občanská demokratická strana vydala na volby ještě o necelých 30 milionů více - 213 milionů. Menší strany tak velké rozpočty nemají, přesto ani ony se nechtějí nechat zahanbit - například KDU-ČSL, která ve Sněmovně chybí, vydala před minulými volbami 50 milionů korun.

TRANSPARENTNÍ ÚČTY POLITICKÝCH STRAN:

ČSSD

ODS - nemá transparentní účet

TOP 09

ANO - nemá transparentní účet

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

Hlavu vzhůru - nemá transparentní účet

KSČM - nemá transparentní účet

SPOZ - nemá transparentní účet

KDU-ČSL

Strana zelených

Poznámka: Na konkrétní transparentní účet se dostanete kliknutím na odkaz s konkrétní politickou stranou.

Vzhledem k tomu, že původ financí není často zcela znám, vzniká prostor pro spekulace o korupci a možných zákulisních dohodách. Některé strany se proto rozhodly, že financování volebních kampaní veřejně ukážou pomocí transparentních účtů, které jsou volně přístupné na internetu. Některé strany však zřízení transparentního účtu nepovažují za důležité. Je pravda, že zákon politickým stranám takovou povinnost nenařizuje.

Info

Podívejte se i do svého účetnictví a zjistěte, které náklady můžete snížit o tisíce korun.

přepočítat

ČTĚTE TAKÉ

Jak strany financují svou volební kampaň? Podívejte, k čemu se přiznaly

tn.cz / hru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz