Zpravodajství

ZAHRADY ZASYPALO LISTÍ! Co vám hrozí, když ho spálíte nebo nacpete do popelnice?

ZAHRADY ZASYPALO LISTÍ! Co vám hrozí, když ho spálíte nebo nacpete do popelnice?
Zdroj: isifa.com

Trápí vás na zahradě spadané listí? Pálení je ve většině obcí zakázané a do popelnic na směsný odpad se vyhazovat nesmí. Máme pro vás několik tipů, jak se "zahrandího odpadu" zbavit.

Během podzimu patří ke každoročním pracím na zahradě i úklid spadaného listí. První fází je listí shrabat. Co ale pak s těmi haldami? Pálení je ze zákona zakázané, na cizí pozemek ho také nesmíte odvézt a do běžné popelnice se tento odpad vyhazovat také nesmí.


"V případě, že tento bioodpad vyvezete do lesa, zaplatíte sankci 15 000,-. Podle zákona o přestupcích - odložení odpadu mimo určené místo může být ale pokuta i 50 000,-," upozorňuje Jana Kardošová z Odboru městské zeleně a odpadového hospodářství hl. m. Prahy.


Další zákon o odpadu říká, že když je odpad vyhozen mimo místa a zařízení pro něj určena, může ´pokuta dosáhnout až 1 000 000,-. Proto si raději předem dobře rozmyslete, jak s listím během úklidu zahrady naložíte.


Související obsahPro ty, co mají velkou zahradu, je ideální dát listí na kompost. Nemělo by se hromadit na jednom místě, ale po celém kompostu se pravidelně rozprostřít. Mezi jednotlivé vrstvy se doporučuje dát i trochu zeminy.


Listím se mohou také přikrýt záhony s trvalkami nebo kořeny stromů. Tato vrstva uchrání rostlinky před zimními mrazy a kořenům dodá živiny.


Pokud ale nemáte možnost využít listí na své zahradě a potřebujete se ho úplně zbavit, můžete ho odvézt do sběrného dvora nebo do speciálních míst se sběrem bioodpadu.


Některé obce zajišťují přistavení speciálních kontejnerů, do kterých můžete bioodpad v předem stanovených dnech a hodinách vyhazovat. Harmonogram přistavení kontajnerů mají na svých stránkách vypsané například i městské části Prahy.


Další možností, jak se listí zbavit, je zavolat si na odvoz listí specialní úklidové služby. Nemusíte tak čekat na hromadný svoz nebo s listím kamkoliv jezdit.

ČTĚTE TAKÉ

Chcete vědět, za kolik se kupují zahrady? Máme pro vás velkou cenovou mapu

Prodáváte dům, nebo byt? DAŇ NEMUSÍTE PLATIT VY!

 Podzimní trendy v líčení? Nechte si poradit od vizážistky!

Jste na podzim smutná? To není deprese, ale jen špatná nálada!

mis, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz