Zpravodajství

Vrak autobusu na Smíchově zmizel. Odvezl ho majitel, přelstil úřady

Vrak autobusu, který přes půl roku blokoval autobusové nádraží v Praze na Smíchově, zmizel. Není to ale tak úplně zásluhou úřadů, které situaci dlouhé měsíce jen přihlížely. Vrak si podle všeho odvezl sám majitel. Údajná porucha brzd najednou nebyla problém.

Načasování událostí zřejmě nebylo náhodné. Podle informací TV Nova byl dlouho kýžený zásah proti vraku odstaveného autobusu naplánovaný na noc ze soboty na neděli. V tu dobu měl být autobus, který blokuje smíchovské autobusové nádraží konečně odtažen.
 

Dva dny předtím si ale autobus nejspíš odvezl jeho majitel. Stalo se tak dnes v noci, ze čtvrtka na pátek. "Ne, my jsme ho rozhodně neodtahovali," potvrdila pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová. "Odvezl ho v noci majitel," řekl bez dalších podrobností muž, který obsluhuje v přilehlé pizzerii.
 

Související obsah

Právě ta je v celém případu klíčová. Autobus se totiž na místě za zákazem vjezdu objevil letos v květnu, kdy u smíchovského nádraží zahájily provoz dvě konkurenční pizzerie - KM Pizza a Pizza Company. Odstavený autobus se podle vyjádření poškozené strany stal součástí konkurenčního boje mezi oběma podniky. Zakrýval totiž cestujícím výhled na stánek KM Pizza.
 

GALERIE: Fotografie autobusu, který blokoval Smíchovské nádraží


 

Fakt, že autobus pak blokoval nádraží více než šest měsíců, se stal do očí bijícím upozorněním na neschopnost úřadů. Policie i strážníci shodně tvrdili, že autobus odtáhnout nemohou, protože stojí za zákazem vjezdu (!) a tedy na účelové komunikaci. Jejím majitelem je pražský magistrát a správcem pražská Technická správa komunikací. Ani tyto úřady ale dosud nereagovaly.
 

Související obsah

S ostudným vrakem se chtěli úředníci vypořádat až tento víkend. Použili k tomu trik s dopravním značením. Na obrubníku vedle autobusu se objevila nová tzv. "vodorovná dopravní značka V12c", tedy souvislý žlutý pruh, který označuje místo se zákazem stání. Odtah pak byl naplánován na noc ze soboty na neděli.
 

GALERIE: Stav místa poté, co majitel autobus odvezl
 


 

Majitel autobusu ale patrně dostal "echo" a autobus si raději odvezl sám, když už bylo jasné, že jeho odtah je na spadnutí. Převezl tak magistrátní úředníky, TSK i policii. "Ten autobus dál řešíme kvůli porušení zákazu zastavení, zákazu vjezdu a kvůli opakovanému úniku provozních kapalin. Tyhle přestupky jsme oznámili magistrátu a ten je projednává s majitelem vozu ve správním řízení," potvrdila mluvčí Rösslerová.
 

Související obsah

Potíž je v tom, že za tyhle přestupky může magistrát majiteli autobusu uložit pokutu nanejvýš 2 500 korun. Pokud je pravdou, že autobus sloužil k blokování přilehlé pizzerie v rámci konkurenčního boje dalšího podniku, pak šlo o mimořádně laciný a účinný způsob. A svým posledním krokem - dobrovolným odjezdem autobusu, který měl údajně poruchu brzd, majitel vypekl úředníky ještě jednou. Ušetřil tak tisíce korun za odtah i náklady za parkování na odtahovém parkovišti.
 

Celý případ má jen jeden pozitivní efekt. Pokud by chtěl kdokoli napříště znovu podobným způsobem zablokovat místní pizzerii a s ní i vjezd na autobusové nádraží, už se mu to nepodaří. Anebo alespoň ne na tak dlouhou dobu. Tedy pokud nebudou magistrátní úředníci opět tak neuvěřitelně laxní.

tn.cz / David Garkisch

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz