Zpravodajství

Na vlastní kůži: Hodina v naprosté temnotě! Neviditelná výstava vás uvede do světa slepých

Na vlastní kůži: Hodina v naprosté temnotě! Neviditelná výstava vás uvede do světa slepých
Zdroj: TV Nova

Temnota, nejistota a bezmoc - to jsou pocity, které zažijete, když navštívíte "Neviditelnou výstavu" v Praze. Chcete vědět, jak se celý život cítí člověk, který se nemůže spolehnout na svůj zrak? Na této výstavě zažijete všechny pocity, se kterými se slepý člověk každodenně musí vypořádat.

Potkáváme je každý den na ulicích, ve veřejné dopravě, ale třeba i na obědě v restauraci. Občas se jim pokoušíme pomoci, ale často to není vůbec třeba. Občas nevíme, jak se k nim vlastně máme chovat. I to se na Neviditelné výstavě dozvíte. Slepci, ale i lidé s vážnou vadou zraku jsou totiž většinou mnohem samostatnější, než si myslíme. Na Neviditelné výstavě v Praze máte jedinečnou možnost si vyzkoušet, jaké to je, nic nevidět. A rozhodně to stojí za to!

Jak už samotný název výstavy napovídá, je opravdu neviditelná. Tedy, vy rozhodně nic neuvidíte, protože se budete po celou dobu pohybovat v naprosté temnotě. Je to velmi zajímavá zkušenost, protože všeobjímající neproniknutelná tma vás donutí mnohem intenzivněji používat ostatní smysly - především sluch a hmat.

Na návštěvu Neviditelné výstavy se můžete přihlásit zde!

Před samotnou prohlídkou vás průvodce (v temnotě se pohybuje s naprostou jistotou, až to ve vás vyvolává pocit, že on v té tmě snad musí vidět) seznámí s tím, co bude následovat a poradí vám, jak se v temném prostoru chránit, abyste do něčeho nenarazili. V praxi to ale vlastně vůbec nebylo nutné, protože průvodce vás po celou dobu prohlídky navádí, kudy se máte pohybovat, případně vám pomůže a rukou vás navede na správné místo. Ovšem také vás odvede do volného prostoru, kde nemáte žádný záchytný bod a musíte se následně pohybovat směrem, odkud slyšíte jeho hlas.

Výstava se skládá z několika místností, které jsou zařízeny různým vybavením. Dostanete se třeba do lesa, kde slyšíte zurčící potůček, na rušnou ulici mezi auta a cvakající semafory, nebo třeba jen do obyčejné koupelny. Vy samozřejmě, stejně jako slepci v reálném životě, zpočátku vůbec netušíte, kde jste. Ale pomocí sluchu a hmatu na to vždy velmi rychle přijdete. Je opravdu zajímavá zkušenost zjišťovat pouze pomocí "osahávání" nějakého předmětu to, kde se právě nacházíte.

Související obsah

Zkušenost, kterou si odnesete z přibližně hodinu trvající prohlídky, při které vůbec nic nevidíte, je prakticky nesdělitelná. Stejně jako pocity člověka, který je od narození slepý a nikdy nic neviděl. "Když vy zavřete oči, tak normálně vidíte tmu - všude kolem je prostě černo. Slepci, kteří nevidí od narození, nevidí nic. Ani to černo. Chápu, že pro vás, kteří vidíte, je to něco naprosto nepředstavitelného a nepochopitelného," usmíval se průvodce Ondřej nad šálkem kávy, kterou nám připravil v poslední části výstavy - v temném baru. A co vy? Dokázali byste uvařit někomu kávu v naprosté temnotě? Běžte se "podívat" na Neviditelnou výstavu a uvidíte...

tn.cz/ Štěpán Hrubý
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz