Správně by dospělému člověku měl na dochucení všech jídel stačit každý den jen jeden gram soli. Tedy sotva ona pověstná špetička. Jenže Češi mají spotřebu soli mnohonásobně vyšší.
Velké množství soli totiž do organismu dostaneme v sýrech, rybách nebo pečivu. To ale průměrný český strávník absolutně netuší a do těla si tak nacpe trojnásobek denní dávky, píší Lidové noviny.
"V hitparádě zemí s největším příjmem soli jsme obsadili pátou příčku," upozorňuje Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu. A je to znát - každý pátý Čech má vysoký krevní tlak, půl milionu lidí má zhuntované ledviny a tisíce rakovinu žaludku.
A problémy nemají jen dospělí, kteří si osolí všechno, na co narazí. Problémy už se týkají i dětí. Už osm procent dospívajících má vysoký tlak. Odborníci proto tlačí na ministerstvo zdravotnictví, aby s tím začalo konečně něco dělat.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz