Zpravodajství

Přichází Mikuláš! Nepřecpávejte děti čokoládou, radí nutriční terapeutka

Z hlediska střídmého stravování jsou obávanými svátky Vánoce. Obžerství ale přichází daleko dříve. Jedním ze svátků, na který se v souvislosti s přejídáním zapomíná. Mikuláš, svátek tradičně spojený s nadílkou nejrůznějších dobrot. Tím jsou ohroženy především děti.

Odměna za zazpívanou písničku nebo odrecitovanou básničku, ale hlavně za celoroční chování bývá od Mikuláše košík dobrot. Z pohledu zdravé výživy většinou nic zdravého tyto pamlsky nepřinášejí.
 

Typický průměrný obsah mikulášské punčochy obsahuje: 10 ořechů, 2 malé mléčné čokolády, sáček tvrdých bonbónů, 2 mandarinky, plněný perník, čokoládový čert, 2 lízátka. Tato ještě celkem přijatelná nadílka má 9 500 kJ, takové množství ale přesahuje doporučený celodenní příjem energie pro většinu dětí do 13 let.
 

Související obsah


"Cukrovinky nebo pochoutky obsahují přemíru tak zvaných nasycených tuků některé i tuky, kde jsou obsaženy ještě transmastné kyseliny," tvrdí nutriční terapeutka Věra Boháčová. Tyto kyseliny jsou pro lidský organizmus nejhorší. Zvyšují hladinu cholesterolu a najdeme je hojně ve ztužených tucích. Při výběru čokolády bychom se tedy měli zaměřit na to, aby jich neměla více ne 5%.
 

A co v punčošce děti tolik neohrozí? Bonbony, pokud to budou želatinové, v nějakém malém množství nebo celozrnné sušenky. Když budete dětem dopřávat pamlsky navíc, nezapomeňte je také každý den zvednout od televizí a nechte je pořádně vyběhat.

bru, Karla Mráčková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz