APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Velká událost: Družice GAIA dnes odstartovala

Evropská družice Gaia se vydala ke hvězdám. Pět let bude létat vesmírem a v galaxii pořídí trojrozměrnou mapu hvězd. Jedná se o jeden z největších evropských vesmírných projektů.

Start z Francouzské Guyany se vydařil. Evropská kosmická agentura družici pojmenovanou po bohyni země vyslala do vesmíru dvanáct minut po desáté dopoledne. Vynesla ji ruská raketa Sojuz. Obrázky hvězd bude tato družice pořizovat milion a půl kilometrů vzdálená od naší Země.
 

"Účelem naší družice je udělat velice podrobnou a detailní 3D mapu miliardy hvězd v naší galaxii. Vědcům to pomůže lépe pochopit evoluci, strukturu a vznik celé naší galaxie," řekl manažer projektu Gaia Guiseppe Sarri.
 


Gaia je opravdovou chloubou evropského vesmírného výzkumu a vědci si od ní mnoho slibují. "Technologie, díky které Gaia funguje, je naprosto unikátní. Všechny komponenty byly vyrobeny právě jí na míru. Udělali jsme vše, co bylo v našich silách, aby byla družice perfektní. A proto věříme v její úspěch," dodává Sarri.
 

Vědci a astronomové očekávají, že její přístroje zachytí i asteroidy a planety, které byly pro dosavadní přístroje neviditelné.
 

tn.cz / bru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz