Zpravodajství

MAJONÉZA a TATARKA jako od babičky. Jak je udělat doma bez škodlivých éček a chemie?

DOMÁCÍ POTRAVINY: Majonézu a tatarku můžete samozřejmě pohodlně koupit v každém obchodě. Ovšem nikdy pořádně nevíte, co v ní je. Jsou v ní kvalitní suroviny? Nepřidávají výrobci do omáček nějaká éčka? Proč si tedy nezkusit vyrobit majonézu a tatarku doma? Je to skutečně jednoduché!

V supermarketu koupená majonéza nebo tatarská omáčka nikdy nebudou chutnat jako od babičky, i přes veškeré snahy výrobců těchto omáček. Jak si je jednoduše vyrobit doma a za mnohem nižší cenu?

Co budeme na majonézu potřebovat?

Základem je 750 ml studeného slunečnicového oleje, jeden žloutek, dvě kávové lžíce hořčice a špetka soli.

Související obsah

Jak postupujeme při výrobě majonézy? Průvodcem nám je Petr Mika, šéfkuchař Golemova restaurantu.

Ve žloutku důkladně promícháme dvě lžíce hořčice. Vylijeme do větší mísy. Za stálého šlehání postupně přiléváme studený olej. Na šlehání můžete použít i ruční mixér. Šlehejte do té doby, dokud nebude majonéza hustá. Nelekejte se hustější konzistence.

Jak postupujeme při výrobě tatarské omáčky?

Základem tatarské omáčky je majonéza, recept již znáte. Do majonézy najemno nastrouhejte 3/4 větší cibule a sladkokyselé okurky, alespoň tři. Přidejte polévkovou lžíci cukru, dvě kávové lžíičky bílého vína a kávovou lžičku worcesterové omáčky. Osolte podle chuti. Směs důkladně promíchejte a nechte alespoň dvě hodiny uležet.

Související obsah

Výsledek:

Výrobní cena kila majonézy vychází na cca 50 korun, zatímco za kilo kupované omáčky zaplatíte cca 90 korun. Vyrobit si doma majonézu nebo tatarskou omáčku bez emulgátorů nebo chemických látek se tedy skutečně vyplatí! Nevýhodou však zůstává, že doma vyrobené omáčky musíte přibližně do dvou dnů zkonzumovat, zatímco ty kupované vydrží déle v řádech několika dnů.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejhorší blafy české kuchyně: Podívejte se na jídla, po nichž se vám zvedne kufr

Britové hodnotí na videu česká jídla: Je to stejně pitomé jako jejich kuchyně

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz