Zpravodajství

FILMOVÁ AKADEMIE: Nejvíce nominací na Oscary si odnesly filmy Špinavý trik a Gravitace

FILMOVÁ AKADEMIE: Nejvíce nominací na Oscary si odnesly filmy Špinavý trik a Gravitace
Zdroj: oficiální zdroj

Kriminálka Špinavý trik a vesmírný thriller Gravitace si dnes odnesly nejvíce nominací na filmové ceny Oscar. Každý ze snímků byl nominován v deseti kategoriích. Oznámila to dnes v Los Angeles Americká filmová akademie, která prestižní ceny uděluje.

Pozici favorita potvrdilo i drama z otrokářské éry v Americe 12 let v řetězech s devíti nominacemi. Film o pirátech v somálských vodách Kapitán Phillips, další drama Klub poslední naděje a road movie Nebraska získaly po šesti nominacích. Film z prostředí prohnilých finančníků Vlk z Wall Street a futuristická romance Her (Ona) byly nominovány pětkrát.
 

Všechny tyto snímky byly navrženy i na nejlepší film roku. Doplnil je ještě britský film Philomena, který byl nominován celkem čtyřikrát. Mezi režiséry byli navrženi Martin Scorsese (Vlk z Wall Street), David O. Russell (Špinavý trik), Alfonso Cuarón (Gravitace), Alexander Payne (Nebraka) a Steve McQueen (12 let v řetězech).
 


O Oscara za nejlepší mužský herecký výkon se budou ucházet Christian Bale (Špinavý trik), Bruce Dern (Nebraska), Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street), Chiwetel Ejiofor (12 let v řetězech) a Matthew McConaughey (Klub poslední naděje). Jistým překvapením je, že z nominací vypadli Tom Hanks (Kapitán Phillips) a Robert Redford, který dosud nemá Oscara za herecký výkon a zaujal kritiky ve filmu Vše je ztraceno.
 

Oscara za ženský herecký výkon v hlavní roli dostane některá z pětice nominovaných - Amy Adamsová (Špinavý trik), Cate Blanchettová (Jasmíniny slzy), Sandra Bullocková (Gravitace), Judi Denchová (Philomena) a Meryl Streepová (Blízko od sebe), která získala již 18. oscarovou nominaci. Mezi nominované se nevešla Emma Thompsonová, která hrála ve filmu o autorce knihy Mary Poppins Zachraňte pana Bankse. Opominut byl i favorizovaný hudební film bratří Coenů V nitru Llewyna Davise.
 

Naopak dobře si vedly Jasmíniny slzy se třemi nominacemi. Kromě Blanchettové byla na Oscara za vedlejší herecký výkon navržena Sally Hawkinsková a za původní scénář režisér filmu Woody Allen. Na Oscara za animovaný film byly nominovány hollywoodské snímky Croodsovi, Já, padouch 2 a Ledové království, stejně jako francouzský O myšce a medvědovi a japonský Kaze tačinu (Zvedá se vítr).
 


Na nejlepší zahraniční film jsou nominovány italský snímek Velká nádhera, který již získal Zlatý globus, kambodžský Chybějící obraz o polpotovské krvavé diktatuře, dánské drama Hon a dvě love story - belgický film Broken Circle Breakdown a palestinský Omar. Nominace se nedostala na vítěze loňské Zlaté palmy v Cannes, francouzský Život Adele.
 

Mezi nominovanými dokumenty jsou například Způsob zabíjení o vraždění eskader smrti po vojenském převratu v Indonésii v roce 1965 nebo Dirty Wars (Špinavé války) režiséra Ricka Rowleyho a investigativního novináře Jeremyho Scahilla o zabíjení, kterého se údajně tajně dopouštějí americké speciální jednotky v zemích jako Afghánistán, Jemen či Somálsko. Vítězové 86. ročníku Oscarů budou oznámeni při slavnostní ceremonii 2. března, kterou bude podruhé uvádět herečka Ellen DeGeneresová.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz