Ekonomika

Podívejte se, o kolik se prodražil nákup za posledních 12 měsíců? SROVNÁNÍ CEN

Podívejte se, o kolik se prodražil nákup za posledních 12 měsíců? SROVNÁNÍ CEN
Zdroj: Mediafax

Potraviny nám neustále zdražují, vyplývá to i z porovnání cen ve velkém nákupním koši. Velký rodinný nákup prodražilo o 3,5 procenta, což je asi 150 korun! Vůbec největší skok v ceně zaznamenaly brambory, které za 12 měsíců zdražily o téměř 16 korun.

V loňském roce nejvíce prodražily brambory. Za 12 měsíců jejich cena vzrostla o 15 korun a 70 haléřů, zatímco v lednu loňského roku stál v českých supermarketech dvoukilový pytlík 21,40 Kč, v prosinci už 37,10 Kč.
 

"Výrazně vzrostly také ceny mléčných výrobků, například cena čtvrtky másla stoupla mezi prosincem 2012 a 2013 z 27,90 Kč na 35,90 Kč, tedy o 29 %. Dalším příkladem je 45% eidam s meziročním růstem ceny o 17 % nebo polotučné mléko, které zdražilo o 8 %," uvedla tisková mluvčí portálu Kupi.cz, který provádí průzkumy vývoje cen a sleduje akční ceny v supermarketech, Michala Gregorová.
 

Ukázkový spotřební koš pak zdražil v průběhu roku 2013 o 3,5 %, což je o 150 korun. "V ukázkovém nákupním koši je okolo stovky položek, které zastupují typický velký rodinný nákup. Vycházíme z toho, co si lidé dávají na svoje online nákupní seznamy a co nejvíce hlídají. Je na něm tedy ovoce, zelenina, mléčné výrobky, maso, uzeniny, drogerie a další výrobky," vysvětlila Gregorová.
 


 

Pokud by lidé zboží v nákupním koši kupovali v akcích, tak by naopak ušetřili. Nákup v akčních cenách totiž v prosinci 2013 vyšel o 0,5 % levněji než v lednu stejného roku. V absolutních cenách je to 16 korun méně.
 

Související obsah


Portál Kupi.cz sleduje a porovnává vývoj cen spotřebního nákupního koše, v němž je zhruba sto položek, které lidé nejvíce kupují. V databázi portálu jsou ceny asi 20 tisíc produktů ze všech hlavních řetězců. Kromě toho služba také hlídá akční ceny v supermarketech.

Podle portálu byla v roce 2013 nejčastěji ve slevě Coca-Cola (celkem 217x), kterou následovaly desetistupňová piva, nebo káva Jihlavanka či Kofola original.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Víte, kolik vydělává Martin Chodúr? Z toho spadnete ze židle!

Daniel Craig kupuje sídlo za neuvěřitelný majlant. Víme, kolik za něj dá

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz