Zpravodajství

ZÁHADA zámku u Lanškrounu: Roztátý kruh ve sněhu a duchové ve sklepení

Nový Zámek u Lanškrounu sice nepatří mezi nejznámější v České republice, ale proslavila ho záhada tajemného kruhu ve sněhu, který vyzařoval teplo a i v -20 stupních tam rostla tráva. Teď tam kastelánka dokonce nafotila podivné úkazy ve sklepení.

Zámek z počátku osmnáctého století možná v krajině úplně přehlédnete. Zbyla z něho pouze jedna věž, okolnosti totiž jeho slávě nepřály. "Po dostavění zámek vyhořel v krátké době dvakrát za sebou a poté ještě potřetí. Následně byl zbourán a zůstala jedna pětina," vysvětluje kastelánka Krasava Šerkopová.

Nejvíce ho proslavila událost, která se stala před třemi lety. Před zámkem odtál sníh v pravidelném kruhu a i v kruté zimě tam rostla tráva. Záhada nedala spát odborníkům, ale nakonec se ukázalo, že zahrabaný plechový kbelík ležel na vadném elektrickém kabelu a chová se jako spotřebič, který hřeje.

I tento zámek má své legendy a pověsti. Prý tu jezdí muž na ohnivém koni, toho štáb TV Nova sice nepotkal, ale kastelánka za to prý vyfotila duchy. Názor si udělejte sami podle videa. Možná to jsou duchové Lichtenštejnců a možná taky pára od úst. "Já jsem žádné duchy neviděla, ale ráda bych je viděla," usmívá se jedna z návštěvnic.

Související obsah

Zdivo ze zbouraného zámku skončilo ve sklepeních. Tam, kam nedopadla suť, je teď prohlídková trasa. "Červená skvrna na zdi není od krve, ale to je značka, která upozorňuje na to, že tady je roh, aby se neuhodli, je to špatné osvětlený," říká kastelánka.

Zámecká expozice se pak věnuje hlavně knoflíkům. Návlek z nich má čtyři a půl kilometru a je to světový rekord. Z nejvyššího patra je pak krásný rozhled. Zaparkovat se dá přímo u zámku, pokud toužíte po prohlídce, volat musíte přímo kastelánku. Restaurace tu sice je, ale... "Už rok nemáme nikoho, kdo by provoz obnovil. Hledáme hostinského na zámeček, musel by to být šílenec jako já," vysvětluje kastelánka.

Petr Brzek, tn.cz / hru

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz