Zahraničí

Čtyřem dívkám voperovali NOVÉ VAGÍNY! Vypěstovali je v laboratoři

Čtyřem dívkám voperovali NOVÉ VAGÍNY! Vypěstovali je v laboratoři
Zdroj: Fotografie: Isifa.com

Mladé dívky trpěly vzácnou genetickou poruchou, lékaři jim úspěšně implantovali vagíny, které vypěstovali v laboratoři z jejich vlastních buněk.

Dívky trpěly takzvaným MKRH syndromem (Mayer-Rokitansky-Küster-Hauserův syndrom) - vrozenou poruchou, kterou charakterizují vážné anomálie ve vývoji dělohy a pochvy. V době operací jim bylo od 13 do 18 let.
 

Jejich nové pohlavní orgány vypěstovali výzkumníci v laboratoři ze svalových a epitelových buněk odebraných z těl dívek. Vrstvy buněk postupně nanášeli na skelet vyrobený z biologicky odbouratelného kolagenu.
 

Každý z orgánů lékaři přizpůsobili anatomii konkrétní pacientky a umístili do speciálního inkubátoru. Potom vaginální implantáty voperovali do těl pacientek a napojili je na stávající reprodukční orgány .
 

"Prokázali jsme, že vagínu lze úspěšně vypěstovat v laboratoři. S odstupem šesti měsíců se nedal rozeznat rozdíl mezi vypěstovanými a normálními orgány," uvedl v odborném časopise The Lancet vedoucí programu Anthony Atala, ředitel Institutu pro regenerativní medicínu při Wake Forest Baptist Medical Center v Severní Karolíně. Atala o úspěšném zákroku informoval společně s kolegy z Mexika.

Související obsah

Lékaři dospívající dívky po zákrocích z let 2005-2008 dlouhodobě monitorovali a během osmi let jim pravidelně prováděli odborná vyšetření a odebírali vzorky tkání.


Implantované orgány se podle výzkumníků úspěšně ujaly a vyvíjely se společně s nositelkami, které již mezitím dospěly.
 

Mladé ženy udávají normální funkci vagíny i sexuální aktivitu. Dvě z nich, které se narodily bez vagíny, ale s funkční dělohou, dokonce normálně menstruují, takže není zcela vyloučeno, že by v budoucnu mohly i otěhotnět.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemá vagínu. A přišla na to až teď. Jak je to možné?

Co chutná vaší vagíně? Poradíme vám, jak na ni

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz