Domácí

Co je s Hankou a Tončou? Od jejich únosu už je to 423 dní...

Pakistánští únosci zadržují dvě české studentky Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou už dlouhých 423 dní. Kdo a kde je drží, není dodnes jasné. České ministerstvo zahraničí už dřív říkalo, že probíhají vyjednávání, teď ale nechce potvrdit ani to.

Co je s Hankou a Tančou, které před 14 měsíci unesli v Pakistánu? To není jasné. Všichni o tomto případu mlčí. A to může být dobrá zpráva, ale také nemusí. Podle odborníků mohou dvě české rodiny čekat na své dcery i několik let.
"Máme případy, kdy v této oblasti, jsou lidé drženi i pět let a stále probíhají vyjednávání," uvedl bezpečnostní expert Andor Šándor.
 

Například Martin Vylíčil, který pobýval v letech 2009 až 2010 právě v Pakistánu, zažil únos dvou kolegů z italské humanitární organizace. "Ty kolegy jsem znal a vlastně dodnes nevím, jak to s nimi dopadlo," prozradil.
 

Poslední vzkaz únosci poslali loni v říjnu. Z videa, na němž jsou Hanča a Tonča, běhal mráz po zádech. Obě se totiž loučily se životem. Od té doby ale únosci mlčí, a tak nikdo neví, jak se dívkám daří.
 


 

"Pokud by se objevilo další video, které by nebylo nějak staré, tak by to spíš ukazovalo na to, že ta vyjednávání nejdou dobře. Na druhou stranu by to znamenalo, že únosci stále mají zájem ten únos zpeněžit," uzavřel Šandor.
 

Únosy západních turistů nejsou v Pákistánu příliš časté. Kromě Antonie s Hanou v regionu zmizely například v polovině roku 2011 švýcarští manželé David Och a Daniela Widmerová. Ti se na svobodu dostali po více než 8 měsíců, když podle svých slov únoscům utekli.
 

Související obsah


České studentky Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly uneseny 13. března loňského roku. Únosci je tehdy vyvlekli z mikrobusu a odvezli je neznámo kam. Nepomohl ani ozbrojený doprovod.

hmr / Zuzana Štíchová, tn.cz / TV Nova

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz