Zahraničí

Největší důlní neštěstí: Výbuch zabil 282 horníků, další se pohřešují

Tragédie v tureckém dole ve městě Soma, která si vyžádala už 282 potvrzených obětí, znovu zažehla obrovské protivládní protesty ve velkých městech. Rozhořčený dav napadl dokonce premiéra potom, co ve svém projevu označil důlní neštěstí za běžnou věc. Ochranka ho musela rychle ukrýt do blízkého obchodu s potravinami.

Hluboký zármutek nad ztrátou nejbližších přerostl v nevýslovný vztek. Pokusy o záchranu stovky mužů zasypaných už přes 40 hodin v otrávených důlních šachtách stále pokračují. A příbuzní stále doufají v zázrak.

"Mám tam dole bratra, je mu teprve 22 let. Většinu jeho přátel se podařilo zachránit, o něm ale nic nevíme," uvedla sestra zasypaného horníka.

Lidé vyšli do ulic, aby uctili během třídenního státního smutku památku mrtvých horníků. Zároveň z nejhorší důlní tragédie v dějinách Turecka viní vládu. V Istanbulu se proto konaly protesty, které skončily ostrými střety s policií - ta neváhala použít slzný plyn a vodní děla.

Demonstranti skandují - Erdogan je vrah a zloděj. Jeho snaha ospravedlnit katastrofu jen přilila olej do ohně. Dav si pak vybyl zlost na jeho limuzíně.

"Takové důlní nehody se stávají v mnoha zemích, včetně Spojených států, Číny, Francie, Indie nebo Belgie. A mnoho lidí při nich umírá. Naše země na tom ještě není tak špatně," šokoval turecký premiér.

Lidé opět masivně sdílejí své zážitky a fotky z protestů na sociálních sítích, které turecká vláda před březnovými volbami na dva týdny zablokovala. Důlní neštěstí v Somě rozpoutalo další vlnu odporu k muži, který je v čele vlády přes 11 let.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz