Domácí

SYNDROM ALS: Daniel neovládá své svaly! Léčba je ale moc drahá

SYNDROM ALS: Daniel neovládá své svaly! Léčba je ale moc drahá
Zdroj: TV Nova

Daniel z Prahy trpí vzácnou a dosud nevyléčitelnou chorobou ALS, při které člověk postupně přestává ovládat své svaly, až nakonec zůstane při plném vědomí naprosto ochrnutý. Částečně pomoci by mu mohla aplikace kmenových buněk, ta je ale velmi drahá.

Daniel žil šťastný život až do svých devětatřiceti let. Nemoc u něj propukla před dvěma lety. V momentě se tak stal ze zdravého muže člověkem plně závislým na druhých. Dojít si sám na toaletu, učesat se, ale i pomoct dětem s úkoly nebo pohladit vlastní přítelkyni - nic z toho kvůli nemoci už dělat nemůže. Choroba navíc postupuje rychle, zpomalit se dá jen neustálým cvičením.

Dana ale ani tak těžký životní osud nezlomil a chuť do života ho neopouští. I přes 92% nehybnost si nedávno splnil jeden ze svých snů - skočil padákem. Navíc chce pomáhat a plánuje vytvořit webové stránky, kde chce radit lidem se stejnou nemocí. "Pro nás nemocné ALS je největší problém v tom, že nemáme kde shánět informace o nemoci," řekl Dan TV Nova.


Pacienti s touto nemocí žijí až pět let. Danielův stav se tak bude zhoršovat, existuje ale naděje - aplikace kmenových buňek. Ta mu sice život nezachrání, ale alespoň mu dá více času. Stejnou nemocí trpí i populární britský fyzik Stephen Hawking, kterému ALS diagnostikovali v roce 1963.Související obsah

Léčba kmenovými buňkami je u nás v plenkách - na úrovni experimentů. V rámci jednoho z nich tak mohl jednu aplikaci podstoupit. Druhá ho stála rodinné úspory a to čtvrt milionu korun, protože musel až na Ukrajinu. Daniel tak neztrácí optimismus a přeje si, aby výzkum kmenových buněk u nás nebyl omezován.


Platit fyzioterapeuty, pečovatelku a další péči je pro rodinu velmi nákladné. Pokud chcete Danovi přispět, můžete osobně na číslo účtu 105991568/0300.

ČTĚTE TAKÉ:

Filmový Tarzan zemřel. Herec Denny Miller měl ALS!

Zemřel zakladatel ledové výzvy! Utopil se

Tereza Šnoblová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz