Chorvatsko

KUDY DO CHORVATSKA? Nejkratší, nejobvyklejší a střední trasa. Vyberte si

KUDY DO CHORVATSKA? Nejkratší, nejobvyklejší a střední trasa. Vyberte si
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Chorvatsko je nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů. Ale cesta k moři je náročná. Vybrali jsme pro vás tři trasy - nejběžnější, nejkratší a tu střední. Každá má své pro a proti...

Do Chorvatska míří každoročně za mořem a sluncem statisíce Čechů, a velká část z nich po vlastní ose autem. Otázkám ceny mýtného, jehož výše pro letošní sezónu vesměs klesaly, jsme se věnovali v článku POZOR: V Chorvatsku se mění poplatky za dálnice! NOVÝ CENÍK!. Tentokrát jsme se s doporučením webu ÚAMK zaměřili na výběr vhodné trasy z Česka až k Jadranu.

Související obsah

Na výběr máte několik možností, přičemž nejkratší trasa ještě nemusí být nejrychlejší nebo nejpohodlnější. Než si pro svou dovolenou vyberete nejvhodnější trasu, bude také dobré zkontrolovat si možné uzavírky a objížďky, které by vás mohly zaskočit. Rovněž si můžete trasu vybrat podle toho, kolik jste ochotni za dálniční poplatky utratit.
 

Zdroj: tn.cz/ google Maps

 

NEJKRATŠÍ TRASA

Jednoznačně nejkratší cestou k chorvatskému moři je trasa přes České Budějovice, Linec a Graz. Celková délka až do Zadaru činí 910 kilometrů. Jak ÚAMK upozorňuje, není to ale zároveň trasa nejrychlejší. V Česku vede mimo dálnice, v Rakousku se na dálnici napojíte až před Lincem. Čeká vás mnoho tunelů a také značné převýšení a existuje tedy riziko, že vás při cestě zaskočí dopravní zácpa. Za Lincem pokračujete po dálnici A1 a A9 až ke hranicím se Slovinskem v Grazu.
 

NEJOBVYKLEJŠÍ TRASA
 

Nejobvyklejší trasa z Prahy vede po dálnici D1 na Mikulov, Vídeň a Graz. Automotoklub varuje, že trasa sice vede pohodlně po dálnici, ale je příliš jednotvárná, takže může u řidičů vyvolávat malátnost či spánek. Navíc není jisté, jak snadno projedete po D1 v době jejích největších oprav. Podobný problém v podobě kolon na dálnicích vás může potkat i při průjezdu Rakouskem. Tam budete využívat především trasu dálnice A5 a A2. Tato trasa měří 962 kilometrů.
 

STŘEDNÍ CESTA

Tato cesta vede z Prahy přes Jihlavu, Znojmo, Vídeň a Graz. Měří 929 kilometrů a co do délky je tedy někde mezi výše zmiňovanými dvěma trasami. ÚAMK ale tvrdí, že tato trasa řidičům zabere nejdelší dobu. Zejména proto, že mezi Jihlavou a Vídní se nejede po dálnici, je nutné projet skrze Vídeň a navíc je na české i rakouské straně mnoho rychlostních omezení. Přesto se i tudy dostanete bezpečně až do Grazu.
 

Z města Graz, kde se všechny tři uvedené trasy spojují, už můžete pokračovat po jediné trase, a to po dálnici (viz mapa). Vzhledem k častým kolonám na této závěrečné fázi cesty se ale doporučuje absolvovat tuto část mimo dopravní špičky.

ČTĚTE TAKÉ:

Tak vypadáme ve skutečnosti: Herci z Hry o trůny vyrazili společně do Chorvatska

Kdopak si smáčí sexy svalnaté tělo v moři? Poznáte českého zpěváka?

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz