Zajímavosti

Velká novinka ve světě módy! Triko mění barvu několikrát za den

Svět módy čeká velká novinka. A to díky odborníkům z technické univerzity v Liberci. Jejich takzvaná chytrá textilie, umí totiž měnit barvy podle různých podnětů. A to v průběhu několika vteřin.

Prototyp šatů s futuristickým vzorem na sobě testuje vědkyně už rok. V interiérech jsou bílo černé, na sluníčku fialové. Látka obsahuje pigment, který reaguje na UV záření. Vývoj takového oblečení trval 10 let.


Koberce z této tkaniny by mohly ve školkách barvou oznamovat, jestli není podlaha pro děti moc studená. Na pacientech by mohlo být vidět, zda mají horečku.
 

Související obsah


Samozabarvovací oblečení by nemělo být o mnoho dražší, než to klasické. Konečné slovo budou mít pochopitelně jeho velkovýrobci. A na pultech by se mohlo objevit už do půl roku.


Na chytrou textilii se byli už dívat odborníci z celého světa. A zajímá je nejen ta látka, ale i přístroj, kterým jsou vědci schopní vlastnosti látky měřit a zkoumat, protože i ten si vědci z univerzity vyvinuli sami.


Zatím nejúspěšnějším vynálezem univerzity byla technologie nanášení nanovláken. Jestli ji tento objev překoná, ukáže čas.
 

vem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz