Na vaší straně

CHORVATSKO: Vyplatí se "paštikařit"? SROVNÁNÍ CEN POTRAVIN

CHORVATSKO: Vyplatí se "paštikařit"? SROVNÁNÍ CEN POTRAVIN
Zdroj: isifa.com

Jsou nebo nejsou Češi "paštikáři", jak o nich s oblibou říkají Chorvaté? A pokud ano, máme to vůbec zapotřebí? Srovnání chorvatských cen potravin přináší zajímavé údaje...

Napakovat si na cestu do Chorvatska kufr zavařenými guláši, řízky, pivem, salámy a obligátními paštikami? Anebo vyrazit nalehko, bez vepřových konzerv a s chutí na místní kuchyni? To je věčná otázka, která dělí stále více Čechů na dva nesmiřitelné tábory.
 

Související obsah

Je pochopitelné, že jde i o to, jaký je finanční příjem jednotlivých turistů a jejich rodin. Ne každý si může dovolit stravovat se na dovolené výhradně v restauracích, kde je jídlo pochopitelně nejdražší. Ale například takové ubytování v apartmánech umožňuje připravit si jídlo "doma".
 


 

Z časných devadesátých let u spousty Čechů přetrvává pocit, že i suroviny k vaření si musí přivézt s sebou. Tehdy skutečně nebyly české platy obvykle na takové výši, aby s nimi bylo možné vyjít ve středomořských turistických destinacích.
 

Platí to ale i dnes? To zjišťoval Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK) přímo v Chorvatsku. Zkušební nákup testoval ceny základních potravin buď přímo v obchodě u moře a navíc i v běžném konzumu mimo atraktivní lokality.
 

A srovnání cen základních potravin je poněkud překvapivé. Vyplývá z něj, že až na výjimky jsou ceny v Chorvatsku a v Česku výrazně podobné. Například balíček těstovin se dal sehnat už od 25 korun, mléko nebo čokoláda za 18korun a třeba ochucený jogurt zhruba od osmi korun.
 

Pravda, třeba u piva si musíme na dovolené zvykat, že naše české ceny nejsou nikde v Evropě nebo ve světě normální. Laciné pivo proto v Chorvatsku nehledejte. Za lahev piva Karlovačko zaplatíte v chorvatském obchodě kolem padesáti korun. Překvapivý byl i nákup cherry rajčat, která vyšla až na osmdesát korun za balení. Ale u zeleniny, která je obecně sezónní záležitostí, lze uprostřed léta očekávat prudké kolísání cen.
 


 

Ve výsledku tedy testovací nákupy v Chorvatsku ukázaly, že české "paštikaření" je více méně zbytečné. Pokud si někdo chce na dovolené u chorvatského pobřeží vařit, pořídí standardní pokrm za přibližně stejnou cenu jako doma.
 

Jen je trochu škoda nevyužít toho, že jako suchozemci můžeme na místě ochutnat bohatou mediteriánskou kuchyni s její nabídkou čerstvých ryb a mořských plodů (nejen) a raději dáme přednost kolínkům s rajskou omáčkou...
 

Při cestě na dovolenou nezapomeňte na cestovní pojištění. Výběrem správné pojišťovny můžete ušetřit. Poraďte se na TN.cz s Finančním rádcem ZDE.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Linda Finková s partnerem na dovolené: Kdo jí v Maroku olizoval podpaží?

Internet zahltila nová mánie: Dívky na dovolené se fotí nahoře bez

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz