Na vaší straně

PŘÍBĚH: Rodina se spálila při koupi domu, pomohl až odborník

Reportéři TN.cz navštívili rodinu Dammsových, aby na jejich příběhu přiblížili čtenářům možné útrapy při pořizování nemovitosti. A budete se divit, na co vše lze narazit!

Manželé Dammsovi se rozhodli koupit si rodinný dům v blízkosti Prahy. Svůj budoucí domov začali hledat na internetu a přes různé realitní kanceláře. Když konečně nalezli nemovitost, která odpovídala jejich představám, začala jejich sen komplikovat řada útrap.


Realitka blokovala peníze, i když pochybila

„Realitní kancelář na nás spěchala s uzavření rezervační smlouvy a složení rezervačního poplatku. Argumentovala tím, že dům je v nabídce i jiných realitek, a že by v případě zaváhání mohl být prodán jinému zájemci,“ vzpomíná Petra Damms. Dammsovi tedy pod nátlakem podepsali rezervační smlouvu a složili depozit ve výši více než čtvrt milionu korun. Další potíží byl fakt, že realitní kancelář se zdráhala rodině vydat potřebné podklady k rodinnému domu jako výpis z katastru nemovitostí či list vlastnictví.

Dammsovi navíc v té době zjistili, že příjezdová cesta k domu není v majetku obce, jak jim realitní kancelář tvrdila, ale že jí vlastní soukromá firma, která byla v insolvenci. Hrozilo jim tak, že se v případě změny majitele cesty nebudou moci do domu dostat. „Na doporučení mého bratra jsme hned o začátku spolupracovali s 
finančním poradcem Lukášem Urbánkem ze zlínské poradenské kanceláře Partners. A to nám ušetřilo spousty peněz i starostí,“ říká Petra.

Rodina se totiž rozhodla kvůli zamlčeným informacím od koupi dané nemovitosti odstoupit. Realitní kancelář však odmítala vrátit složenou zálohu a odstoupení od smlouvy komplikovala. Dammsovi se tedy obrátili na advokátní kancelář Petráš, která pod pohrůžkou soudního řízení vymámila peníze z realitní kanceláře zpět.

 
Ani druhý dům nebyl bez problémů

Začalo tedy hledání bydlení nanovo. Opět se podařilo nalézt vyhovující dům. Teď naplno pocítili, že řešit koupi nemovitosti s finančním poradcem je pro nezkušené opravdu výhodou. Lukáše Urbánka, který je jako jeden ze zhruba stovky českých finančních poradců držitelem certifikátu EFA – Evropský finanční poradce, zajišťoval komunikaci s realitní kanceláří, právníky i s bankou, ve které si Dammsovi brali
hypoteční úvěr.

I u druhého domu, který si rodina vybrala, se objevili problémy s příjezdovou cestou. Předchozí majitel ji sice koupil, ale nedohlédl již na její převedení do jeho vlastnictví. Opět se opakovaly problémy v podobě požadavku realitní kanceláře na předání rezervačního poplatku, tentokrát ho chtěli nestandardně v hotovosti. Se zkušeným poradcem
společnosti Partners ale bylo vše zdárně vyřešeno a rodina již konečně spokojeně bydlí, splácí hypotéku a tvrdí, že by již žádnou velkou životní investici bez profesionálního poradce neudělala.

Co tedy radí finanční poradce společnosti Partners při nákupu nemovitosti? „Obecně doporučuji mít na všechno čas. Čas jsou peníze a v tomto případě to platí dvojnásob.“ říká
Lukáš Urbánek. „Dobré je také začít hned ze začátku přemýšlet, jaké jsou naše finanční možnosti, co všechno si můžeme v rámci rodinného rozpočtu dovolit a třeba si zkusit hypotéku na nanečisto,“ dodává.
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz