ČEZ

Další zemětřesení ve státní firmě. Babiš obměnil dozorčí radu ČEZu

Ministr financi Andrej Babiš po dozorčích radách Aeroholdingu, Mera a Čepra téměř kompletně vyměnil také složení dozorčí rady ČEZu, největší energetické firmy v zemi. 70 procent akcií ČEZu drží stát a ten teď vyměnil sedm z osmi členů, které v dozorčí radě má.

Výměna členů dozorčí rady ČEZu přišla náhle, nikde se neobjevil ani náznak toho, že ministr Babiš změnu chystá. Složení nové dozorčí rady ale naznačuje, že výměnu může čekat i vedení společnosti. "My jsme do dozorčí rady nominovali nové lidi, tři z nich pracovali v ČEZu, takže jsou odborníci a my očekáváme, že nová dozorčí rada bude profesionálnější," tvrdí ministr financí Andrej Babiš.
 

"Z té nominace je jednoznačná propojenost z minulých dob mezi ministrem financí a těmi nominovanými. Já jsem si vždycky dával velký pozor, aby opozice měla svými odborníky účast v dozorčí radě společností," vysvětluje exministr financí a Babišův velký rival Miroslav Kalousek.
 

ČEZ vyplácí na dividendách do státního rozpočtu kolem šedesáti procent zisku, což dělá za loňský rok 15 miliard korun, zbytek jde na investice. Pokud by dividendy vyplácené státu byly vyšší, bylo by to právě na úkor investic, které se v minulosti navíc příliš nepodařily.
 

"Může to být do budoucna velice zajímavé, protože ministerstvo financí se netají záměrem, aby ČEZ v budoucnu vyplácel štědřejší dividendy. Ty totiž slouží jako jeden ze zdrojů státního rozpočtu," prozradil analytik Jiří Cihlář.
 


Novými členy dozorčí rady čezu jsou mimo jiné náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht nebo náměstek ministra obrany Jiří Borovec. Václav Pačes se z místopředsedy dozorčí rady stal jejím předsedou.

TV Nova / hmr / Karla Mráčková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz