Domácí

KOLIK BEROU? Státní úředníci mají slušné platy! PŘEHLED

Nová studie vydaná pod záštitou Akademie věd ukázala, že v ČR pracuje asi 66 tisíc státních úředníků, kteří se starají o hladký chod ministerstev a dalších velkých úřadů.

A státní rozpočet na ně každoročně myslí 23 miliardami korun, ale prý jim od roku 2009 platy kvůli finanční krizi a úsporným opatřením klesají.


I tak ovšem průměrný ministerský úředník domů přinese každý měsíc přibližně 36 tisíc korun. Studie ovšem také ukázala, že úřady dostávají peníze na výplaty pro víc úředníků, než jich na ministerstvech nebo úřadech práce ve skutečnosti působí.

A tak je častou praxí, že úředník sice má nějaký tabulkový plat, příjem mu ovšem ve finále výrazně zvedají odměny a osobní ohodnocení.Stačí si vzpomenout na spolupracovnici expremiéra Nečase Janu Nagyovou, která si statisícové odměny zasloužila podle jeho slov tím, že "dřela jako kůň". Dnes už všichni víme, jak to s její pracovitostí bylo - už je z ní několik měsíců Jana Nečasová.


Z dostupných dat navíc vůbec není poznat, jak dobře úředníci pracují. To je podle expertů cesta budoucnosti - ne tabulkové platy, ale individuální ohodnocení pro každého podle toho, jak dobře maká.

Související obsah

Ještě lépe než státní úředníci se ovšem mají politici a soudci. Základní plat poslance a senátora je například 56 tisíc, ten ale nebere snad ani jeden z nich. Zákonodárci totiž mají nárok na různé příspěvky a náhrady na dopravu nebo ubytování, nemluvě o příplatcích za členství v komisích nebo výborech. Například předseda Sněmovny bere kolem 150 tisíc měsíčně, tedy trojnásobek základní mzdy.


Ještě lépe je na tom prezident Miloš Zeman, který má měsíční plat 186 300 korun a dalších 173 300 korun jako náhrady na reprezentaci.


A špatně se rozhodně nemají ani soudci. Těm se plat vypočítává z průměrné mzdy, která je momentálně 24 806 korun. Průměrná mzda se násobí 2,75násobně. Základní plat soudce tak nyní činí 68 216 korun.


Tahle suma se pak ještě násobí koeficientem podle toho, kde soudce působí a kolik má praxe. Koeficient startuje na 0,88 pro úplné začátečníky u okresních soudů a končí na 2,9 pro předsedu ÚIstavního soudu.

pez, František Bůžek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz