Domácí

Coca-Cola, Lays nebo Nesquik. To všechno budou české výrobky!

Už za pár měsíců bude platit nová vyhláška Evropské komise, která zpřísňujě normy ohledně etiket na výrobcích. Nově z nich vyčteme více informací. Například na mase veškerého druhu se dozvíte také údaje o místě chovu i zpracování masa. Vyhláška ale obsahuje i úsměvné pasáže. A může se stát, že se třeba americké produkty označí jako české výrobky.

Coca-Cola, chipsy Lays, nebo třeba cereálie Nesquik jsou tradiční americké značky, ale zároveň i české potraviny. I takhle by je klidně mohli výrobci označovat. Stačí totiž, aby jejich hlavní výrobní složka pocházela z Česka.
 

"Výrobce, pokud bude chtít mít označení země původu česká republika nebo logo český výrobek, pak bude muset například na jogurtu uvést, že hlavní složka, to znamená mléko, je z České republiky," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. A to i když půjde o potravinu vyrobenou v zahraničí.
 

Díky nové vyhlášce si nejen na hovězím, ale i na vepřovém a drůbežím si tak budete moci přečíst, kde konkrétní zvíře, ze kterého maso pochází, odchovali a kde pak bylo maso zpracováno.
 

Související obsah


Další novinkou je to, že v každém obchodě, který má tržbu nad pět miliard korun, bude viset seznam pěti zemí, z nichž odebírá potraviny a ty pak v Česku prodává.
 

Změny ve značení potavin začnou platit už od 1. ledna. Novela zákona o potravinách čeká už jen na podpis prezidenta.

TV Nova / hmr / Tereza Šnoblová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz