Filmy

Vesnice ze Slunce, seno... po 30 letech: Jak se změnily Hoštice?

Vesnice ze Slunce, seno... po 30 letech: Jak se změnily Hoštice?
Zdroj: tn.cz/ oficiální zdroj

Nebýt Zdeňka Trošky málokdo by znal jihočeskou vesničku Hoštice u Volyně, kde se točil první díl známe trilogie Slunce, seno... Podívejte se, jak se obec změnila za 30 let.

Od natáčení prvního dílu Slunce, seno, jahody uplynulo už 31 let, jihočeské Hoštice z popularity Troškovy trilogie žijí dodnes.Téměř za každého počasí zde narazíte na desítky turistů, kteří si vášnivě fotí každé místo, které se ve filmech, byť jen na malou chvilku, objevilo. Hoštice se staly populárními stejně jako Troškovy filmy. Každý touží vidět domek, který byl obýván rodinou Škopkových, hospodu, v níž působila intrikánka Miluna, dům s jelenem či slavný hoštický kravín.
 

A jak se k tomu staví místní? Někteří na slávě vesničky vydělávají, jiným zas návaly turistů s neustále se opakujícími dotazy už trochu lezou na nervy. Na jednom se ovšem shodnou: „Na popularitu vesničky jsme pyšní, bez turistů by tu nebylo tak veselo,“prohlašují.

Hoštice se od dob natáčení hodně změnily. Z neznámé vesnice se stala turistická atrakce a její občané jsou vůči objektivům foťáků a kamer téměř imunní. Navíc si téměř každý ze starousedlíků v trilogii zahrál.

Související obsah"Já jsem hrál ve filmu křoví, ale moje žena, ta byla na natáčení celé dny. Pro mě to moc nebylo a nejvíc mě štvalo, že mi neměl kdo uvařit. Byl jsem tedy bez oběda a musel jsem si vystačit s krajícem chleba. A bylo to celé prázdniny. Každý díl se natáčel vždycky o prázdninách. Já jsem hrál komparz například v hospodě, kam sem šel i dobrovolně,“ sdělil reportérům TN.cz sympatický šedesátník.

I dnes se před domy, kde tenkrát bydleli Škopkovi a Konopníkovi fotí davy turistů. Na slavný dvorek před domem, kde ležela maminka Škopkové na pojízdné posteli a kde probíhaly věčné rozbroje se sousedkou Konopníkovou se ale již nedostanete. Je zde zákaz vstupu a to samé platí i o zámečku, tehdejší filmové radnici, jenž je v soukromém vlastnictví.
 

Související obsah


Dům Konopníkových je dokonce na prodej. Ovšem jako turisté do něj můžete nahlédnout pouze skrze plot, podobně, jako to ve filmech dělával velebníček se sestrami. Samotnou postel si však můžete prohlédnout v areálu JZD společně s Vencovou motorkou. Hospoda a hřbitov s kostelíkem jsou volně přístupné.
 


 

Současný kravín má do toho filmového hodně daleko. Podle místních je jeho vnitřek v naprosto dezolátním stavu a vstup dovnitř je zakázán. Do areálu JZD je vstup 25 korun.
 

Kromě karikatur filmových herců si zde můžete prohlédnout třímetrovou sochu herečky Heleny Růžičkové, slavnou postel Konopníkových a mnoho dalšího. Svou výpravu za filmem pak můžete zakončit pořádným tuplákem vychlazeného piva, který vám tu místní rádi natočí.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zdeněk Troška dostal Oscara. Konečně je opravdu nejlepší český režisér

Strach o Troškův život! Úporná bolest na hrudi a převoz do nemocnice

TN.cz

K tématu Filmy

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz