Krimi

PODVODNÉ EMAILY hrozí exekucí, nic neplaťte a neotvírejte!

Dnes se odehrál další masivní útok podvodnými emaily s nebezpečným virem. Emaily falešně vyzývají k zaplacení exekuce. Kromě toho mají v příloze počítačový virus. Před útokem už varovala i exekutorská komora.

"VÝZVA K ÚHRADĚ DLUŽNÉHO PLNĚNÍ PŘED PROVEDENÍM EXEKUCE" - tak zní celý předmět zprávy. Podobných emailů kdosi dnes rozeslal přinejmenším tisíce. Do své emailové schránky ho dostal i autor tohoto textu. Kromě toho šíření podvodných e-mailů potvrzují další desítky lidí, kteří dnes volají do redakce TV Nova.
 

Tisíce stížností už podle vlastního prohlášení obdržela také exekutorská komora. Na základě toho komora varuje příjemce emailů v celé zemi. Má jednoduchý vzkaz - přílohu emailu v žádném případě neotevírat a peníze rozhodně nikam neposílat.
 

"E-maily nejsou distribuovány z exekutorských úřadů a obsahují smyšlené a chybné údaje," řekla k vlně útoků tisková mluvčí komory Petra Báčová. Komora podle ní shromažďuje podrobnější informace, které bude později upřesňovat. Informaci také předá policii.
 

Související obsah

Není to poprvé, kdy se podvodníci o tento typ útoků a podvodů v jednom pokusili. V půli května na tuzemské uživatele zaútočila vlna podvodných e-mailů informujících o údajné neuhrazené pohledávce u banky. V příloze zpráva rovněž obsahovala virus. První vlna těchto e-mailů proběhla na konci dubna.
 

Pozor na přílohu emailu - obsahuje virus Elenoocka!

Email vždy jde o výzvu k úhradě dlužné částky, mění se jen text zprávy a odesílatel, kterým může být například banka. Podle antivirové společnosti Eset představoval útok šířící trojského koně označovaného jako Elenoocka na konci června až dvě pětiny všech škodlivých programů zachycených v Česku. Jeho úkolem je po otevření podvržené přílohy tvářící se jako zip archiv stahovat do napadeného počítače další viry.
 

Objevily se první případy, kdy trojský kůň Elenoocka úspěšně nainstaloval do počítače program, který dokáže krást hesla, předstírat prostředí internetového bankovnictví a přimět uživatele, aby si na mobil nainstaloval údajnou bezpečnostní aplikaci. Výsledkem je příkaz k převodu, typicky jde o částku těsně pod hranicí 200.000 korun, který za uživatele zadal a zaslaným kódem potvrdil operátor, najatý zločineckým gangem kdesi na Východě.
 

Pokud uživatel otevře přílohu emailu, stáhne se virus do jeho počítače. Obvyklý postup je jednoduchý - zahájit očištění počítače s pomocí nějakého kvalitního antivirového programu.
 

TOTO JE TEXT NEJNOVĚJŠÍ VLNY PODVODNÝCH EMAILŮ (detaily se mohou lišit):
 

VÝZVA K ÚHRADĚ DLUŽNÉHO PLNĚNÍ PŘED PROVEDENÍM EXEKUCE
 

Soudní exekutor Grosam, Jan, JUDr., Exekutorský úřad Sokolov mesto, IČ 39258138, sídlo U Divadla 335, 386 01 Sokolov pověřený provedením exekuce: č.j. 22 EXE 740/2014 -19, a ustanovení: Příkaz č.j. 073230/2014-187/Čen/G V.vyř., vás ve smyslu §46 odst. 6 z. č. 120/2001 Sb. (exekuční řád) v platném znění vyzývá k splnění označených povinností, které ukládá exekuční titul, stejně ták, jako i povinnosti uhradit náklady na nařízení exekuce a odměnu soudního exekutora, případně zálohu na náklady exekuce a odměnu soudního exekutora:
 

Peněžitý nárok oprávněného včetně nákladu k dnešnímu dni: 14 542,00 Kč Záloha na odměnu exekutora (peněžité plnění): 1 259,00 Kč včetně DPH 21% Náklady exekuce paušálem: 4 858,00 Kč včetně DPH 21%
 

Pro splnění veškerých povinností povinný musí uhradit na účet soudního exekutora (č.ú. 297757131/7600, variabilní symbol 71234961, ČSOB a.s.), ve lhůtě 15 dnů od doručení této výzvy 20 659,00 Kč
 

Nebude-li uvedená částka uhrazena ve lhůtě 15 dnů od doručení této výzvy, bude i provedena exekuce majetku a/nebo zablokován bankovní účet povinného ve smyslu § 44a odst. 1 EŘ a podle § 47 odst. 4 EŘ. Až do okamžiku splnění povinnosti.
 

Příkaz k úhradě, vyrozumění o zahájení exekuce a vypučet povinnosti najdete v přiložených souborech.
 

Za správnost vyhotovení Blanka Smolíková

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz