Citrón

Citrony obsahují nebezpečnou látku, které se nezbavíte!

Citrony obsahují nebezpečnou látku, které se nezbavíte!
Zdroj: Thinkstockphotos

V obchodech někdy vidíme u chemicky ošetřených citronů radu: Doporučujeme opláchnout. Server Vitalia.cz zjišťoval, jaké pesticidy citrusy skutečně obsahují a jak se jich zbavit.

V létě krájíme kolečka neoloupaných citronů do studených nápojů, v zimě jejich kůru strouháme třeba do těsta na vánoční cukroví. Kůra se kanduje, celé plody končívají v marmeládě. Spolu s ovocem však konzumujeme chemické látky.

 
Čím vším se ošetřují citrony
 
Chcete vědět, jaké látky obsahují běžně prodávané citrony, zda jejich konzumace škodí zdraví a hlavně – jestli se zbavíme pozůstatků chemického ošetření, když plody umyjeme? Podívejte se na výsledky laboratorních testů. Pro test byly zvoleny nejběžnější odrůdy Verna ze Španělska a Primofiori z italské Sicílie. Vzorky pocházejí z obchodního řetězce, kde jsou právě tyto odrůdy nabízeny pro použití jak v restauracích, tak pro domácí účely.
 
 
 
Je dobré vědět, že na etiketě balených citrónů musí být vždy uveden údaj o chemickém ošetření, rovněž u nebalených citrusů by také měla být tato informace dostupná pro zákazníky. V obchodech toto označení mnohdy chybí. Citrony se během vegetace ošetřují proti škůdcům, ale mnohem větší zbytky na plodech zůstávají po pesticidech, které se používají až po sklizni. I již sklizené plody se totiž ještě dále ošetřují proti napadení plísněmi, ke kterému by mohlo za podmínek dlouhého transportu a skladování dojít. Používají se k tomu tzv. fungicidní přípravky, z nichž ty nejpoužívanější obsahují jako účinné látky imazalil, thiabendazol anebo o-fenylfenol. Tyto látky byly také uvedeny na etiketách testovaných citronů. 
 
 
Etikety nelhaly – ale neříkaly vše
 
Jak se ukázalo v laboratoři, ještě neumyté plody skutečně obsahovaly pesticidy. Italské citrony obsahovaly pouze imazalil a jen velmi malé množství o-fenylfenolu, zatímco citrony ze Španělska obsahovaly kromě imazalilu a značné hladiny o-fenylfenolu také malé stopy dalších pesticidů, jako je pyrimethanil, carbendazim, chlorpyrifos a pyriproxyfen. O-fenylfenol ve španělských citronech dosahoval téměř na hranici maximálního povoleného množství.
 
 
Podezřelé pesticidy
 
Nadměrné nebo nesprávné užívání pesticidů obecně má nežádoucí vliv jak na přírodu, tak na zdraví člověka. Jak jsou na tom z tohoto pohledu přípravky zjištěné u testovaných vzorků? Látka imazalil po aplikaci na povrch kůry proniká postupně dovnitř plodu. Je relativně málo až středně toxický pro člověka, podezření z kancerogenních účinků se v reálně možných dávkách nepotvrdilo. O-fenylfenol patří mezi látky, které by neměly ve větší míře konzumovat děti, neboť je podezření, že je jedním z faktorů vyvolávajících hyperaktivitu.
 
 
Omytí moc nepomůže. Přesto je vhodné
 
Zbavíme se uvedených pesticidů umytím plodů? Doporučení k omytí citrusů bývá někdy k vidění přímo v prodejnách, na samotných baleních citronů však podobné upozornění obvykle nenajdeme. Umytí jakýchkoli plodů před jídlem by přitom měla být samozřejmost, shodují se oslovení odborníci. A to i přesto, že nijak významně nepomůže, zejména u přípravku imazalil – jak ukázaly testy.
 
 
 

Citrony byly v laboratoři umyty tak, jak to obvykle uděláme doma, tedy zhruba půl minuty pod tekoucí vlažnou vodou s jemným promnutím v ruce, a osušeny utěrkou. Rozdíl mezi neumytými a umytými citrony byl však u různých druhů pesticidů minimální nebo dokonce vůbec žádný. Podrobné výsledky v galerii na webu Vitalia.cz
 
 
Proč tedy přesto ovoce umývat? Každý úbytek chemie dobrý, a navíc – omýváním se povrch plodů zbavuje také nežádoucích mechanických nečistot a mikroorganismů. Jen pozor, pokud citrony při mytí mneme v ruce. Není dobré si pak sahat do očí: imazalil i o-fenylfenol jsou známy tím, že oči dráždí a přírodní silice přítomné v kůře také.
 

Jak se zbavit pesticidů
 

Čím je tedy potřeba citrusy mýt, aby se hladina pesticidů snížila? Podle odborníků se kromě poněkud nepraktického mechanického kartáčování v horké vodě (s nejistým výsledkem) nabízí nějaký saponát či mýdlo, ale to by mohlo vnést jinou, možná závažnější kontaminaci včetně senzorických vad.
 
Zdroj: Thinkstockphotos

Pomohlo by umytí v alkoholu, etanol je totiž pro pesticidy daleko účinnější rozpouštědlo než voda, ale už byste ho pak měli vylít, což je dost drahá metoda. Mimochodem – protože alkohol omývá pesticidy z kůry o dost účinněji než samotná voda, jsou alkoholické drinky s plátky citrusů také jedním z nechtěných zdrojů vystavení se pesticidům.
 

Na trhu (zejména internetovém) se dnes nabízejí některé speciální přípravky na omývání ovoce a zeleniny. Podle odborníků ale nejde o ideální řešení. Některé jsou už podle složení bez valného efektu, jiné budou sice účinné, ale na ovoci budou místo pesticidů stopy těchto látek.
 

Chcete použít kůru? Kupte si bio citron

Pesticidů se evidentně jen tak nezbavíme. Co s tím? V první řadě, přese všechno uvedené, ovoce umýt. Pokud možno citron oloupat a použít jen dužinu. Samotnou kůru z běžného citronu raději nepoužívat. Pokud je kůra po ošetření plodu oddělena a použita dále samostatně, mohou koncentrace reziduí v takovém produktu dosahovat opravdu vysokých hodnot. Z toho důvodu nelze doporučit kůru z ošetřených citrusů pro strouhání do pečiva, sušení ani kandování. Pro tyto účely jsou vhodné pouze citrusy z ekologického zemědělství – tedy „biocitrony“ či „biopomeranče“. Jen nezapomeňte, že je třeba je zpracovat ihned, protože bez ochrany fungicidy mohou v krátké době podlehnout napadení plísněmi.  
 
 
ČTĚTE TAKÉ:

 

pet, TN.cz

K tématu Citrón

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz