Zajímavosti

Test snídaňových cereálií: Místo vlákniny jen cukr a tuk

Test snídaňových cereálií: Místo vlákniny jen cukr a tuk
Zdroj: Getty Images

Snídaňové cereálie snídá řada Čechů, protože je to rychlé, levné a doufají, že i zdravé. U kupovaných směsí ale spíše než na zdroj vlákniny a prospěšných tuků narazíte na přemíru cukru.

Nenechte se zmást obaly snídaňových cereálií, které evokují vyvážený životní styl a zdravý start dne. Spotřebitelská organizace dTest srovnala složení 28 snídaňových cereálií s ohledem na množství cukrů, tuků, vlákniny či přidaných vitamínů. U dvaadvaceti z nich tvořil podíl cukru více než pětinu objemu.

Pokud si ráno někdo sype do misky snídaňové cereálie v dobré víře ve zdravý start dne, ve většině případů se mýlí. Spotřeba těchto výrobků rok od roku stoupá, málokdo ale pečlivě zkoumá jejich skutečné složení.

„Srovnali jsme české i zahraniční produkty a nezapomněli jsme ani na privátní značky obchodních řetězců. Celý výběr jsme doplnili třemi výrobky zakoupenými v Německu. Zajímalo nás hlavně to, zda první místa obsadí produkty prezentující se jako zdravější, a teprve za nimi se ocitnou oblíbené kakaovo-čokoládové cereálie. Předmětem našeho zkoumání byly uvedené výživové údaje, složení a také certifikace produktů,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Jak které produkty v jejich testu obstály, se můžete podívat zde.
 

Související obsah

S ohledem na to, že se cereálie prezentují jako zdravá snídaně a jsou často nabízeny i dětem, bylo nemilým překvapením množství cukru, a to i u zdravěji se tvářících variant. Jako největší „cukrová bomba“ se ukázaly mušličky Bona Vita Choco Shells s 38 gramy cukru ve 100 gramech výrobku. O něco lépe – s 33 gramy cukru/100 g – dopadly Bona Vita Čtyřlístek Obilné čtyřlístky s kakaem. Naopak nejnižší obsah cukru byl uveden u Organic Bio Rye Flakes od lotyšské společnosti Milzu.

Hlídat nejen množství cukru v potravinách vám pomohou i různé mobilní aplikace. V reportáži se podívejte, jak fungují.

Produkt Milzu! Organic Bio Rye Flakes za 89,90 Kč se stal celkovým vítězem testu. Na pět nejlepších testovaných produktů se můžete podívat v následující galerii.

Světová zdravotnická organizace doporučuje denně zkonzumovat nejvýše 25 gramů přidaného cukru, což je zhruba 6 čajových lžiček. Pokud je dlouhodobý příjem cukru vyšší, hrozí řada zdravotních rizik od obezity a cukrovky přes inzulinovou rezistenci až po metabolický syndrom. „V seznamu použitých surovin se často může cukr ukrývat i pod jinými názvy, jako je například fruktóza, glukóza, maltodextrin či glukózo-fruktózový sirup. Směrodatná je proto hodnota celkového obsaženého cukru v tabulce výživových hodnot,“ radí Hana Hoffmannová.

Od snídaňových cereálií lidé automaticky očekávají alespoň nějaký obsah vlákniny, která je pro lidský organismus prospěšná. Upravuje trávení tuků a sacharidů a pomáhá střevům lépe fungovat. Na etiketách srovnávaných výrobků jsme však na nijak zásadní množství vlákniny nenarazili. Vyzdvihnout lze pouze výrobek Bona Vita Dobrá vláknina, který obsahoval nejvíce vlákniny, konkrétně čtvrtinový podíl.

Při výběru je dobré poohlížet se také po obsahu bílkovin, které přispívají k pocitu sytosti. Obecně se doporučuje vybrat produkt, který obsahuje alespoň 10 gramů ve 100 gramech, na etiketách srovnávaných cereálií dTest bohužel mnoho bílkovin nenašel.

Související obsah

Ani u snídaňových cereálií nelze opomenout obsah tuku, který je důležitým zdrojem energie a nezbytným pomocníkem při vstřebávání některých vitamínů. Podle deklarovaných údajů se obsah tuku ve srovnávaných výrobcích pohyboval nejčastěji mezi 1,7 až 5 gramy. Tuk jako takový zastupoval slunečnicový nebo řepkový olej. Pouze jeden ze srovnávaných produktů, Druid Jogurtové kroužky s kokosem, obsahoval ztužený kokosový a řepkový tuk v množství 34 gramů, a byl tak sedmkrát tučnější než ostatní porovnávané cereálie. Pokud v cereáliích chcete

Samostatnou kapitolu představují cereálie s čokoládovou nebo kakaovou příchutí, a to zejména pro jejich oblíbenost u dětí. V tomto případě doporučujeme sledovat obsah kakaa – čím je jeho podíl vyšší, tím lépe. U srovnávaných výrobků si nejlépe vedly Čoko mušličky z Penny a hvězdičky Star Wars od Kellog´s s devíti procenty kakaa.

Jak snídaňové cereálie správně vybírat? Podívejte se na několik praktických tipů na další stránce.

Mějte na paměti, že snídaňové cereálie jsou víceméně sladkost. Pokud si je chcete dopřát, je vhodné kontrolovat množství, které nasypete do misky.

Výběr v obchodech je pestrý, sledujte nejen líbivé slogany a obrázky na obalu, ale i informace o složení. Vedle kukuřičných a pšeničných lupínků můžete najít i směsi s ovesnými, žitnými, ječnými nebo pohankovými vločkami. Zaměřte se na vyšší podíl vlákniny a bílkovin, u kakaovo-čokoládových na skutečný podíl kakaa.

Samotné lupínky vám nechutnají? Dochutit je přece můžete doma čerstvým ovocem, marmeládou nebo pravým kakaem. Pokud už kupujete namixované směsi, než čokoláda je lepší volba sušené ovoce a ořechy, které vám dodají potřebné vitamíny, minerály a zdravé tuky.

Související obsah

Určitě není na škodu, uvádí-li se na obale právě přidané vitamíny. Je však dobré mít na paměti, že ideální je přijímat vitamíny přirozeně v surové stravě, nikoli ve vysoce průmyslově zpracovaných výrobcích.

Vybírejte produkty, které obsahují co nejméně cukru, najdete i nedoslazované cereálie. Všímejte si i dalších přidaných cukrů, které se mohou skrývat pod různými názvy, jako jsou koncentráty ovocných šťáv nebo sirupy.

Zdravější variantou snídaně je například doma připravená kaše (třeba z ovesných vloček, rýže či jáhel) posypaná kvalitní nastrouhanou čokoládou. Příprava nezabere o moc času více, v zimě ji můžete připravit i teplou, což je v chladná rána bonus navíc.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz