Odškodné

Více peněz pro pozůstalé chtějí také HASIČI! Co na to vnitro?

Reportáž o rozdílné výši odškodného pro pozůstalé po policistech a po vojácích, vyvolala reakce i v jiných záchranných složkách. Stejně tak málo, kolik dostávají pozůstalí po policistech, dostávají od ministerstva vnitra i rodiny hasičů, kteří zahynou ve službě.

I hasičské odbory považují tuto sumu za velmi nízkou a chtějí ji zvýšit, aby byla srovnatelná s částkou, jakou dostávají rodiny po padlých vojácích od ministerstva obrany.


Každý den zachraňují lidské životy při požárech a vážných dopravních nehodách. Berou plat kolem pětadvaceti tisíc korun a ten leckdy nestačí na pokrytí výdajů domácnosti. Někteří v době volna pracují jako kominíci nebo řemeslníci.


"Jsme nuceni si chodit ještě takhle přivydělávat, " řekl TV Nova profesionální hasič, Richard KUBÁT.


Ani hasiči se stejně jako vojáci nebo policisté v práci nevyhnou smrtelným zraněním.


Jejich rodiny dostanou odškodné 250 tisíc korun. Oproti odškodnému pro pozůstalé vojáků, je to o dost menší částka. Hasičské odbory stejně jako ty policejní by přivítaly, kdyby se odškodné pro pozůstalé zvýšilo.
 

Související obsah

"Odškodnění pro rodiny se řídí služebním zákonem a ten platí jak pro hasiče, tak pro policisty. Proto pozůstalí pobírají stejnou částku, " uvedla mluvčí hasičů.


Navýšení částky si vyžádá změnu zákona, podle odborů ale nejde o nijak zvlášť náročný úkon. Otázkou tak zůstává, jak se k možnému navýšení odškodnění po zemřelých hasičích postaví Ministerstvo vnitra, tedy přímý nadřízený hasičů.

TN.cz / vem / Michal Čoudek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz