Zubní pasta

VAROVÁNÍ! Látka v zubní pastě Colgate může způsobit rakovinu

VAROVÁNÍ! Látka v zubní pastě Colgate může způsobit rakovinu
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Zahraniční média přišla se znepokojivou zprávou. Zubní pasta Colgate Total totiž obsahuje látku triclosan, která by podle nových informací mohla vést ke vzniku rakoviny.

Zubní pastu Colgate Total, která tuto látku obsahuje, používají miliony lidí na celém světě každý den. Složení zubní pasty sice bylo schváleno americkou organizací U.S. Food and Drug Administration (FDA) v roce 1997, ale nové dokumenty ukazují, že její schválování bylo problematické. 

Tyto dokumenty byly podle deníku Daily Mail zveřejněny na začátku tohoto roku poté, co byl v loňském roce schválen zákon o svobodě poskytování informací. Společnost, která zubní pastu Colgate Total prodává, trvá na tom, že látku triclosan, která se v pastě nachází, aby zamezila onemocnění dásní, je bezpečné používat. Odvolává se na již zmíněné schválení z roku 1997.

Zveřejněné dokumenty odhalují, že FDA měla obavy, že triclosan může zvýšovat riziko rakovinového bujení. Firma Colgate se ale brání, že tato chemická látka je problematická jen ve velkých dávkách.

Související obsah

Novější studie však ukazují, že může být skutečný důvod k obavám. "Nedávno zveřejněné dokumenty, vedle nového výzkumu zaměřeném na triclosan, vyvolávají pochybnosti o tom, zda agentura látku před 17 lety schvalovala s náležitou opatrností," uvedli pro Bloomberg News vědci.

Studie z roku 2013 navíc prokázala spojení mezi triclosanem a sníženou produkci spermií u potkanů​​. Navzdory výzkumům i nově zveřejněným dokumentům považuje společnost Colgate výsledky za irelevantní, protože byly provedeny pouze na zvířatech. Pětatřicetistránkový dokument tak podle firmy nedokazuje, že je chemická látka škodlivá pro člověka.

"Za téměř 18 let, co je Colgate Total na trhu v USA, nejsou hlášeny žádné zprávy o nežádoucích účincích," řekl mluvčí firmy Thomas DiPiazza pro Bloomberg News. Výrobek hájí i zástupci české pobočky, kteří nám poskytli následující vyjádření: "Déle než 20 let byl Colgate Total předmětem důkladného a pokračujícího vědeckého posuzování ze strany FDA a dozorových orgánů v rámci Evropské Unie, Austrálie, Kanady a dalších zemí, přičemž všechny tyto instituce potvrdily bezpečnost a účinnost Colgate Total."

Avšak obavy, že látka může být přeci jenom problematická, podporují i některá opatření. Evropská unie zakázala triclosan v materiálech, které přicházejí do styku s potravinami, už v roce 2010. Zákonodárci v americkém státě Minnesota zakázali užívání této chemické látky v květnu. Značky Avon a Johnson & Johnson oznámily plán na snížení chemické látky ve svých produktech. 

ČTĚTE TAKÉ:
Šetřete a vyrobte si sami osvěžovač vzduchu, zubní pastu nebo tekuté mýdlo!
Bojíš se deodorantů? Víme, jak si vyrobit přírodní
Dentální hygienistka radí: Jak udržet zuby bílé

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz