Slovensko

Na Slovensku se objevily medúzy. Jak je to možné?

Na Slovensku se objevily medúzy. Jak je to možné?
Zdroj: TV Markíza

Pokud by se medúzy ve vodě přemnožily, podle ekologů by to mohlo narušit potravinový řetězec.

Jsou průhledné, mají neviditelné chapadélka a pro střední Evropu jsou stále exotické. Medúzy nenajdete jen v moři, ale také v poměrně chladných, sladkých vodách.


Spisovně se nazývají sladkovodní medúzky. Na desítky těchto průsvitných malých živočichů natrefil ve vodě i rybář Ľuboš Beňo v Nové Bani na Slovensku. Byly velké asi jako 2 eurová mince.


"Šel jsem si umýt ruce od krmiva a medúzy se mi dostaly do ruky, byly průsvitné. Jsem ale velmi překvapený, je tu dost špinavá voda, nikdy předtím tu nebyly," řekl TV Markíza rybář Luboš Beňo. Na reportáž TV Markíza se můžete podívat zde.


Pokud by se medúzy ve vodě přemnožily, podle ekologů by to mohlo narušit potravinový řetězec. Medúzy se totiž živí planktonem, tedy vodními mikroorganismy, kterými se živí i malé ryby. Ty by tím pádem měly méně potravy.


Žádná katastrofa se ale nekonala

"Nedošlo k úhynu vodních organismů, takže výskyt medúzek monitorujeme jako zajímavost. Jelikož se nejedná o původní druh živočicha Slovenska," popisuje medúzky Richard Štencl, odborník na ryby.

Sladkovodní medúzy se původně vyskytovaly pouze v Asii a potom Americe. Jejich larvy přenáší nalepené na těle vodní ptactvo. Larvy přichycené na dno si i několik let počkají, až je teplota vody nad 20 stupňů. Pak se změní na medúzy. Pro člověka nebezpečí nepředstavují.


PSALI JSME:

5 potravin, které cpete do lednice a přitom tam nepatří

Dívky (15) mlátily psy kladivem a lidé chtějí vidět jejich obličeje


NEJROZTOMILEJŠÍ GALERIE: Tato mláďátka si chcete pomazlit
 

TN.cz / vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz