Topná sezona

Topná sezóna je tu! Můžete ušetřit až 10 tisíc! Jak topit nejlevněji?

Topná sezóna je tu! Můžete ušetřit až 10 tisíc! Jak topit nejlevněji?
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Už teď je třeba myslet na zimu! Topná sezóna prakticky začala. Jak draze vyjde vytápění vašeho obydlí? Podívejte se na náš přehled!

Topná sezóna podle vyhlášky začíná, pokud v období od 1. září do 31. května klesne průměrná denní teplota ve dvou po sobě jdoucích dnech pod 13 ºC, a nelze očekávat zvýšení této teploty.

Ať už vytápíte domov elektřinou nebo plynem, můžete ušetřit až 10 tisíc a sezónu. Na TÉTO KALKULAČCE si spočítejte, kolik můžete ušetřit na plynu. Srovnání cen elektřiny zase NAJDETE ZDE.

 

Náklady na topení


Výše nákladů na topení závisí na několika faktorech, a to především na stáří budovy a její tepelné ztrátě, zda stojí osamocená nebo v řadě, a v jakých klimatických podmínkách je umístěna. I v České republice jsou mezi kraji velké rozdíly. "Topit už se začalo v Krkonoších a v západních Čechách. Na Plzeňsku se topí už od konce srpna," sdělil TN.cz Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení České republiky.

 

Podívejte se na reportáž:

 

Podívejte se na tabulky, jak vyjde vytápění domu (například rodinného domku v Písku s průměrnou vnitřní teplotou 18,2 až 19,1 ºC), bytu a garsonky.

 

Zdroj: TN.cz

 

Náročnost druhů vytápění

 

Jednotlivé metody mají různou náročnost na pořizovací náklady, provozní náklady a co se týká komfortu obsluhy.


Ceny zemního plynu jsou počítané od hlavního dodavatele na daném území, jeho změnou můžete ušetřit při dané spotřebě i kolem 6.500,- ročně.


Ceny elektrické energie jsou taktéž počítány podle hlavního dodavatele na daném území a i jeho změnou můžete ušetřit kolem 4.500,- ročně.


U vytápění dřevem záleží na kvalitě dřeva a na obsahu vody ve dřevě, podle toho se také liší výhřevnost. A pokud nemáte dostatečné skladovací prostory, a zároveň si nemůžete zajistit alespoň v částečném rozsahu dřevo zadarmo, není z pohledu nákladů vytápění kusovým dřevem tím nejlevnějším řešením.


K vytápění uhlím se v současné době vrací mnoho domácností. Již dávno neplatí, že musíte přikládat několikrát za den a ráno se probudíte do vymrzlé místnosti. Do moderních kotlů na uhlí stačí přikládat v sezóně i jedenkrát denně. Nicméně jisté nepohodlí to, oproti vytápění plynem, stále je. A náklady u alternetivních dodavatelů plynu a za vytápění pomocí uhlí jsou totožné.

 

Vytápění je významnou položkou na seznamu výdajů na život, ale mohou se vyskytnout i závažnější problémy. Máte-li potíže s financemi, obraťte se na Finančního rádce ZDE.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Protest za práva zvířat po německu: Naháči se nechali uvěznit v mrazu v kleci!

To je nádhera! Rekordní americké mrazy zastavily Niagarské vodopády

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz