Domácí

Strach ze zimy. Odborníci řekli, na koho by dopadlo omezení tepla

V České republice žijí zhruba tři miliony lidí v panelácích. Většina z nich se vytápí takzvaně dálkově. Právě těchto lidí by se případné omezení tepla mělo nejvíc týkat. Naopak ti, kteří si topí sami vlastním kotlem na uhlí, poznají energetickou krizi pouze na výdajích.

Paní Schusterová z Kladna je už několik let v důchodu. Žije v panelovém domě s dálkovým vytápěním, ve kterém zároveň působí jako správkyně. V bytě o velikosti 2+1 prý zapíná topení zhruba od října do dubna.

"Když bude zima, tak to je jasné, že se každý bude muset obléknout. Je to tedy trapné tahle doba, abychom si platili a ještě se oblékali teple. Neskutečné!" řekla paní Schusterová. 

Dálkové vytápění se týká 40 procent lidí většinou žijících v panelácích. Dalších 35 procent vytápí díky zemnímu plynu, deset procent využívá elektřinu a sedm procent uhlí. 

Související obsah

Scénář, který by omezil dodávky tepla do domácností, by podle odborníků nastal, pokud by se dodávky ruského plynu do Evropy zastavily úplně. Opatření by cílilo na objekty, které jsou napojené na centrální tepelné systémy. "V tomto případě by opravdu nastal stav plynárenské nouze, ale protože plyn je důležitý pro vytápění, tak by nastal i stav teplárenské nouze a myslím si, že by to bylo rozumné, protože každý ušetřený plyn je vhodný," poznamenal energetický konzultant Jiří Gavor.

"Regulace vytápění a nastavení teploty v bytě je na zodpovědnosti konečných odběratelů, dodavatel tepla do něj zasahovat nemůže. Je to podobné, jako kdyby se měla snížit spotřeba vody. U síťových odvětví bude vždy záviset na odpovědnosti a solidaritě odběratelů," vysvětlil mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Související obsah

"My si v tuhle chvíli ani neumíme představit, jak to řešit, protože ani nevíme, jak přesně bychom měli regulovat teplotu v bytech. Do každého bytu vede jedna přívodní trubka topení a úplně neumíme udělat to, aby do jedné místnosti šla teplejší a do další studenější. Asi tedy budeme muset klientům doporučit, ať si nakoupí víc oblečení," uvedl správce bytových domů společnosti Gable Marek Kowalewski.

"Každopádně dodavatelé by měli zaručit minimální standard, to znamená 18 stupňů Celsia. Já připouštím, že pro mnohé z nás to bude na bundu a na svetr, protože české domácnosti v průměru byly zvyklé na podstatně vyšší teploty," upozornil Gavor.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz