Očkování

Po injekci zemřelo dítě: Vše o hexavakcíně a očkovací kalendář

Po injekci zemřelo dítě: Vše o hexavakcíně a očkovací kalendář
Zdroj: Thinkstockphotos

Státní ústav pro kontrolu léčiv pozastavuje distribuci a používání jedné šarže dětské vakcíny INFARIX HEXA, hexavakcíny, která je povinná pro všechny české děti. Přečtěte si, o co se jedná a kdy se očkuje.

V Česku je očkování hexavakcínou povinné a je pevnou součástí očkovacího kalendáře už od roku 2007. Jedná se o vakcínu proti šesti nemocem najednou, a to proti černému kašli, záškrtu, tetanu, dětské obrně, žloutence typu B a onemocnění vyvolanému bakterií Haemophilus influenzae typu B.

Očkuje se obvykle ve schématu 3+1, přičemž první dávku dítě dostane už ve dvou měsících věku, od devátého týdne. Další dávku dostane ve třech měsících a další ve čtyřech. Potom následuje odstup nejméně půl roku, poslední dávka se očkuje od desátého měsíce věku, nejpozději však v roce a půl. Podává se injekčně do svalu.

Při každém očkování musí být dítě zcela zdravé, protože obzvlášť hexavakcína představuje poměrně velkou zátěž pro organismus. Některé děti ho snášejí velmi dobře, u jiných se ale vyskytnou nežádoucí vedlejší účinky.

Mezi ty nejčastější patří alergické reakce, které se projevují různými vyrážkami, otoky v místě vpichu, vysokými horečkami nad 38 stupňů, pocity únavy, malátností, plačtivostí, neklidem, nebo ztrátou chuti k jídlu. Tyto reakce se mohou objevit po několika hodinách nebo i dnech.

Je proto důležité nepodceňovat dodržování klidového režimu, který pediatři po každém očkování doporučují. Dítě by po vakcinaci mělo raději zůstat doma, vyvarovat se místům s větší koncentrací dětí, kde by se oslabené dítě mohlo něčím nakazit, nechodit na sluníčko. I následující tři dny by se mělo vyhnout nějaké větší fyzické zátěže.

Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

ČTĚTE TAKÉ:

Jak prožívají rodiče smrt svých dětí? Hvězdy nafotily dojemné snímky

13. komnata Vondráčkové: Smrt milovaného dítěte!

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Očkování

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz