Očkování

Očkování se nebojte, uklidňuje expert po smrti dítěte

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pozastavil distribuci a používání jedné šarže dětské vakcíny INFARIX HEXA. V Česku v den očkování touto látkou zemřelo dítě. Hostem chatu na TN.cz byl expert na očkování.

Podle ústavu ovšem zatím není potvrzená přímá souvislost mezi vakcínou a smrtí dítěte. V ČR je očkování hexavakcínou povinné, pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B.


Podle informací předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly dítě zemřelo čtyři hodiny po podání třetí dávky vakcíny, první dvě dostalo v zahraničí, protože se jednalo o cizince. Rodiče kojence našli nedýchajícího."Časově to neodpovídá alergické reakci. S vysokou mírou pravděpodobnosti šlo o syndrom náhlého úmrtí kojence, který v podmínkách České republiky postihne za rok dvacet dětí," řekl vakcinolog, který byl ve středu od 20 hodin hostem on-line rozhovoru na TN.cz.


Mělo by být očkování dobrovolné? Nejde jen o byznys farmaceutických gigantů? Je na místě se vakcín bát? Roma Prymula se pokoušel vyděšené maminky uklidnit a tvrdí, že očkování rozhodně není nebezpečné.


Musel se popasovat i s útoky fanatických odpůrců očkování a vakcín. Těm vzkázal, že neznají vědecká fakta a že bez očkování by se lidstvo vrátilo do středověku.


Profesor Roman Prymula je předseda České vakcinologické společnosti a v současné době také ředitelem fakultní nemocnice v Hradci Králové. Radí také hlavnímu hygienikovi v otázkách epidemií a vakcín.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak prožívají rodiče smrt svých dětí? Hvězdy nafotily dojemné snímky

13. komnata Vondráčkové: Smrt milovaného dítěte!

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Očkování

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz