Očkování

Očkování se nebojte, uklidňuje expert po smrti dítěte

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pozastavil distribuci a používání jedné šarže dětské vakcíny INFARIX HEXA. V Česku v den očkování touto látkou zemřelo dítě. Hostem chatu na TN.cz byl expert na očkování.

Podle ústavu ovšem zatím není potvrzená přímá souvislost mezi vakcínou a smrtí dítěte. V ČR je očkování hexavakcínou povinné, pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B.


Podle informací předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly dítě zemřelo čtyři hodiny po podání třetí dávky vakcíny, první dvě dostalo v zahraničí, protože se jednalo o cizince. Rodiče kojence našli nedýchajícího."Časově to neodpovídá alergické reakci. S vysokou mírou pravděpodobnosti šlo o syndrom náhlého úmrtí kojence, který v podmínkách České republiky postihne za rok dvacet dětí," řekl vakcinolog, který byl ve středu od 20 hodin hostem on-line rozhovoru na TN.cz.


Mělo by být očkování dobrovolné? Nejde jen o byznys farmaceutických gigantů? Je na místě se vakcín bát? Roma Prymula se pokoušel vyděšené maminky uklidnit a tvrdí, že očkování rozhodně není nebezpečné.


Musel se popasovat i s útoky fanatických odpůrců očkování a vakcín. Těm vzkázal, že neznají vědecká fakta a že bez očkování by se lidstvo vrátilo do středověku.


Profesor Roman Prymula je předseda České vakcinologické společnosti a v současné době také ředitelem fakultní nemocnice v Hradci Králové. Radí také hlavnímu hygienikovi v otázkách epidemií a vakcín.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak prožívají rodiče smrt svých dětí? Hvězdy nafotily dojemné snímky

13. komnata Vondráčkové: Smrt milovaného dítěte!

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Očkování

Důležité Události

Píše se na Deník.cz