éčka

NOVÁ STUDIE: Tato éčka ničí zdraví našich dětí! Kde jsou?

NOVÁ STUDIE: Tato éčka ničí zdraví našich dětí! Kde jsou?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Máte doma hyperaktivní dítě? Bývá často neklidné, špatně spí a má problémy s učením? Jeho chování může úzce souviset se stravováním, konkrétně s éčky v potravinách, která podle odborníků právě hyperaktivitu způsobují. Kde všude je najdete?

ADHD, právě tato zkratka označuje syndrom, kterým trpí roztěkané, hyperaktivní a neklidné děti. Takové děti mívají často problémy s udržením pozornosti, špatně se učí a mají další zdravotní problémy (trpí všemožnými alergiemi, atd.).

Příčiny této poruchy nervového vývoje a chování často souvisí s rodovou anamnézou, ovšem v posledních studiích se jasně ukazuje, že mohou být podporovány i takzvanými éčky v potravinách. "Zvýšený příjem některých éček může přímo souviset se vznikem hyperaktivity nebo nepřímo zhoršuje symptomy této poruchy," potvrdila pro TN.cz nutriční terapeutka Gabriela Tomanová.

Související obsah

Co to vůbec jsou ta éčka? Jedná se o přídatné látky, které se v potravinářském průmyslu používají z mnoha důvodů. Prodlužují trvanlivost, zlepšují barvu, chuť, a dokonce i vůni. Éčka v potravinách jsou označena na výrobku názvem látky, najdete je pod označením například E120, atd. Na obalu bývají seřazeny sestupně podle množství.

Některá jsou zcela přírodní, ovšem převažují ta, která jsou uměle vyrobená a syntetická. Některá éčka pak mohou být i zdraví prospěšná, ale výrazně převažují ta, která nám škodí.

Pokud se vrátíme k hyperaktivitě dětí, podle Gabriely Tomanové ji podporují především tato éčka: E102, E104, E110, E122, E124, E129, E211. Jak uvádí web emulgatory.cz, jsou tato éčka objevující se v potravinách, které běžně konzumují i děti, nebezpečná, způsobují alergie nebo jsou pro děti zcela nevhodná.

Zdroj: TN.cz

Podívejte se do přehledu, kde všude tato éčka najdete:

Zdroj: TN.cz / Gabriela Tomanová

Co s tím? Rada je jednoduchá, začněte kontrolovat obaly výrobků, které kupujete. Takřka všechny výrobky mají svou alternativu, jde jen o to ji najít.

ČTĚTE TAKÉ:

Nela Boudová o dětech: Učí je nepít levné lahve

České děti vs. drogy a alkohol: Už 11letá mrňata kouří cigarety!

ana, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz