DTest

Barviva můžou způsobit astma i rakovinu! Tohle hledejte na obalu

Velikonoce se blíží a s nimi také barvení vajíček či nákup cukrovinek pro koledníky. Spotřebitelská organizace dTest se proto zaměřila na používání potravinářských barviv v těchto výrobcích. Přečtěte si, na jaká barviva si dát pozor.

Barevné sladkosti dokážou děti nalákat a rodiče jim rádi vyhoví. Často už ale nezkoumají složení výrobku, který může obsahovat nebezpečná barviva. dTest proto zkoumal různé polevy, dekorace, barvy, jedlý papír i potahové hmoty, které se používají ke zdobení cukrovinek.

"Z jejich obalů jsme čerpali informace o použitých barvivech. Obsahují řadu syntetických látek, kterým je lepší se vyhnout nebo jejich konzumaci omezit, zejména u dětí," popsala šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. Na jaká barviva si dát pozor především?

Azobarviva objevili kontroloři v potahové hmotě na dorty, barevném posypu, jedlém papíru nebo v potravinářském barvivu. Mohou přitom ovlivnit pozornost a aktivitu dětí, proto na ně musejí výrobci upozorňovat na obalech potravin. Hledejte na nich žluť SY (E 110), chinolinovou žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilovou červeň A, E 124).

Karmín se používá k bavení uzenin, mléčných výrobků, džemů nebo sladkostí. dTest toto barvivo našel i v modelovací marcipánové hmotě, cukrových posypech a polevách. Karmín může obsahovat různé alergenní složky.

Související obsah

Oxidem titaničitým výrobci potahují žvýkačky nebo bonbony, obsahuje ho také poleva na perníčky. Tato látka barví potraviny na bílo, podle francouzského zemědělského institutu může způsobovat předrakovinné stavy.

Modrá syntetická barviva brilantní modř FCF (E 133) a patentní modř V (E 131) se používají při barvení různých cukrovinek a limonád. "Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) po poslední revizi snížil tolerovatelný denní příjem brilantní modři z 10 na 6 mg/kg tělesné hmotnosti denně," uvedla Hoffmannová.

Obě modrá barviva jsou nebezpečná především pro alergiky. V případě, že jste citliví na aspirin, může podle vědeckých studií brilantní modř způsobit astma nebo kopřivku. U krys se v místě injekčního vpichu objevily zhoubné nádory. U několika pacientů se používalo barvivo k diagnostice aspiračních funkcí, u některých z nich ale vedlo až ke smrti.

Související obsah

Také konzervační látky v potravinách mají své limity. Benzoan podle výzkumů způsobuje alergické reakce, v kombinaci s azobarvivy pak může posilovat hyperaktivitu dětí. Potenciálně nebezpečný je také sorban draselný.

Zmíněná "éčka" najdete také v barvách na vajíčka. Většina z nich využívá azobarviva, výrobci ale často neuvádějí na obalu jejich škodlivé účinky. Barvy přitom mohou proniknout i pod skořápku a děti je pak sní.


Pokud si chcete ověřit, zda a jak je konkrétní "éčko" nebezpečné, můžete to udělat zde. V odkaze najdete katalog 500 látek.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz