Bydlení

Plánujete schodiště? Nezapomeňte na tyto DŮLEŽITÉ RADY

Plánujete schodiště? Nezapomeňte na tyto DŮLEŽITÉ RADY
Zdroj: oficiální zdroj

Plánování schodiště uvnitř hotové stavby je vždy hra mezi komfortem a čtverečními metry. Než se do něj pustíte, měli byste si položit několik důležitých otázek.

Vlastníte rodinný domek či mezonetový byt? Zvažujete, jaké schodiště by nejlépe doplnilo váš interiér a zároveň neubralo příliš užitné plochy? Pokud ano, pak vám přinášíme několik tipů a rad, jak propojit patra a přitom maximálně využit prostor.

Dříve, než se rozhodnete zadat specializované firmě realizaci schodiště, měli byste zvážit několik aspektů výstavby, jelikož s postaveným schodištěm se už velmi obtížně provádějí nějaké změny, upozorňuje portál svet-bydleni.cz.


Důležité aspekty schodiště

Nejdůležitějším z nich je správně rozvrhnout prostor. To znamená, že byste měli mít představu, jak bude využito místo kolem schodů a pod schodištěm. Pro schody by měla být vymezena dostatečně velká plocha, aby mohly být zachovány parametry umožňující bezpečnou chůzi.

Zdroj: oficiální zdroj

Jedná se zejména o sklon schodišťového ramene, proporce mezi schody, šířku jednotlivých schodů, která by se měla pohybovat okolo 30 cm, a výšku mezi 15 a 18 cm. Právě tyto parametry zabezpečují pohodlnou chůzi. V případě, že místa nemáte nazbyt, a přesto byste schodiště do bytu chtěli umístit, lze zvolit jednodušší schodiště s prudším sklonem.

Nezapomeňte na zábradlí

Dalším důležitým prvkem při zhotovování schodiště je zábradlí, které by nemělo chybět, pokud v domě žijí děti nebo starší lidé. I pro zábradlí platí určité hodnoty. Příčky zábradlí by měly být od sebe vzdáleny okolo 13 cm a madlo by mělo být ve výšce cca 110 cm nad každým jednotlivým schodem. Když vyřešíte tyto technické parametry, lze již přistoupit k estetické stránce.


Schody jako dominanta, či doplněk?

Dalším neméně důležitým rysem vašeho budoucího schodiště je jeho vzhled, který určí, zda schodiště bude oko lákající dominantou nebo pouze účelovým propojením pater.

Související obsah

Na výběr máte škálu materiálů, které předurčí jeho význam. Lze si nechat zhotovit schody skleněné, kovové, dřevěné, ale také zděné s obklady ze dřeva, keramiky či kamene.

Zdroj: oficiální zdroj

Trendem je návrat k přírodním materiálům. Existuje také rozmanitá typologie – nejčastějšími provedeními jsou schodiště vřetenová, točitá či páteřová.

Cena schodiště

Odvíjí se od zvoleného tvaru, typu a použitého materiálu, při zakázce bude s velkou pravděpodobností montáž účtovaná zvlášť. Bytová schodiště lze pořídit výhradně na zakázku. Platba probíhá většinou formou zálohy a doplatku při dokončení díla.


Vytváří schodiště využitelný prostor?

Poslední rozhodnutí, které vás čeká před samotnou realizací, je využití prostoru v těsné blízkosti schodiště. Velmi často bývá účelně využíván zejména prostor pod ním. Na tomto místě lze zřídit šatnu, knihovnu či komoru, kde ukryjete sezónní věci. Pokud je ovšem plocha větší, můžete si pod schodištěm zřídit také pracovnu nebo sem umístit část kuchyňské sestavy – samozřejmě v případě, že schodiště je součástí kuchyně.

Zdroj: oficiální zdroj

Velmi často se pod honosná schodiště nechávají zhotovovat vestavěné skříně nebo policové systémy, které lze také důmyslně skrýt, například závěsem, posuvnými dvířky či žaluziemi. Pokud chcete, aby pozornost upoutalo především samo schodiště, nikoli podschodové prostory, pak lze pod schody nechat zhotovit pouze malý výklenek na květinu či knihy. Velmi luxusním řešením je na míru zhotovená lednice na víno.

ČTĚTE TAKÉ:

Tady bydlí Lady Gaga: Podívejte se, kam chodí na záchod

Nejstrašidelnější domy historie: Jaké masakry se v nich staly?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz