Energetický nápoj

Zákaz prodeje energy drinků do 18 let! Už brzy zřejmě realita

Zákaz prodeje energy drinků do 18 let! Už brzy zřejmě realita

Zákaz prodeje energetických nápojů mladistvým a dětem. Takový zákon hodlají v horizonu příštích měsíců navrhnout čeští zákonodárci. Na riziko konzumace těchto nápojů chce nahlas upozornit zdravotnický výbor poslanecké sněmovny. Podobné nařízení platí už třeba v Litvě.

"Ve světě jsou popsána úmrtí po vypití těchto speciálních drinků," říká Bohuslav Svoboda, lékař a poslanec za ODS. Právě kofein totiž nebezpečně zatěžuje srdce dítěte a toho je v plechovkách až třikrát víc než v běžných kolových nápojích. Dalším problémem je cukr.

"Dětská populace má v sobě hodně diabetiků nebo potencionálních diabetiků, ten stav se zhoršuje," varuje Svoboda. Chce proto navrhnout zákon stejný, který nově začal platit v Litvě. Nekompromisně zakazuje prodej těchto nápojů mladistvým a dětem: "Proto bych chtěl do konce prvního čtvrtletí příštího roku dát do parlamentu variantu zákona, který by zakázal prodej těchto nápojů mladistvým," dodává.


A podporu má už teď návrh i u ostatních politiků. "Já jsem přesvědčený o tom, že obsah těch nápojů, které jsou nějakými stimulanty doplněné, mohou poškodit zdraví dětí. Děti mají získávat energii z dobré stravy," říká Vojtěch Filip z KSČM.

Související obsah

Z reklamy na tyto nápoje je možné podléhat dojmu, že mohou být našemu zdraví jen prospěšné. Opak je ale pravdou. Kontroly potravinářské inspekce už odhalily třeba vyšší obsah chemických konzervantů nebo méně vitaminů, než bylo deklarováno na plechovce.

"Jedná se například o vyšší než povolený výskyt kyseliny benzoové, která je v energy drinku jako konezervant, dále se jedná o nižší než deklarovaný výskyt vitamínu B6, kofeinu nebo taurinu," říká Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

ČTĚTE TAKÉ:

Tuto krásku zabily energetické nápoje, pozor na jejich pití!

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz