Petr Vejvoda

Rodiče oceněného hrdiny: Za Petrovu smrt nikdo nepykal

Když prezident Miloš Zeman na Pražském hradě vyznamenával in memoriam studenta Petra Vejvodu, povstal celý sál, aby mu vzdal čest. Před rokem, když bránil svou spolužačku, ho ve škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala schizofrenička Barbora O. Jak na něj dodnes vzpomínají rodiče a jak svou ztrátu prožívají...?

Celý Vladislavský sál na Pražském hradě ve středu ve stoje tleskal památce Petra Vejvody. Ten před rokem zachránil svou spolužačku, když ji ve škole ve Žďáru nad Sázavou na padla psychicky nemocná žena Barbora O. Sám za to zaplatil životem. Stalo se tak 14. října. Včera jeho otec přebral z rukou prezidenta in memoriam medaili Za hrdinství.

Otec Petra, Kamil Vejvoda, včera viditelně jen stěží přemáhal dojetí, když sál aplaudoval Petrovi. "Pořád to bolí, nic se nezměnilo," říká dodnes. Manželka Radka mu přizvukuje: "Nic moc se u mě vnitřně nelepší, protože nikde nevidím žádnou spravedlnost. Člověk si říká - proč my, proč Péťa..."

"Bylo to emotivní, bylo to opravdu srdcový. Moc si toho vážím, že pan prezident Péťu ocenil, že se mu takhle poklonil. A hlavně co bylo nejvíc emotivní - celý ten sál povstal a začal tleskat," popisuje své pocity při přebírání medaile Kamil Vejvoda.

Související obsah

Není to první medaile, kterou za svůj statečný čin Petr in memoriam dostal. Nejvýznamnější medaile Za hrdinství od prezidenta se tak v domě Vejvodových přidá ke sbírce ostatních: Cena Michala Velíška, Záchranářský kříž, Cena mezinárodní asociace záchranářů, Cena hejtmana, Cena sportovců za fair play...

Petrova otce dodnes trápí, že za smrt syna nikdo nenese odpěvdnost: "Dodnes potrestán nikdo nebyl, ředitel léčebny rezignoval, takže se nic nestalo. Lékař, který ji propustil, ten také nepochybil..." Radka Vejvodová je sice věřící, ale za poslední rok ale často zapochybovala, jestli bůh vůbec existuje. Oba se se synovou smrtí budou vyrovnávat zřejmě navždy.

Celou zpověď rodičů můžete sledovat na TV Nova v neděli večer od 23:25 v pořadu Střepiny.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz