Kriminalistika

Revoluce v kriminalistice: Vědci vymýšlejí stroj na detekci pachů

Světovou kriminalistiku čekají v blízké budoucnosti převratné změny. A podílí se na nich čeští vědci. Pracují na vytvoření trvalé databáze lidských pachů. Současně vyvíjejí přístroj, který by jako první na světě uměl lidské pachy bezpečně rozeznat. Novinka způsobí v kriminalistice takovou revoluci jako například před lety daktyloskopie nebo relativně nedávno testy DNA.

Pachatelé se snaží být vždy o krok napřed. Naučili se nezanechávat otisky ani stopy DNA. Po každém z nás ale zůstane pach.

"Pach člověk zachovává, ať chce nebo nechce. Na místě činu pachatel zachovává pachovou stopu i když se snaží odstranit všechny další stopy, bezděčně. Nemůže zabránit někdo tomu, aby na místě činu nezanechal třeba nějakou malou mikrostopu pachovou stopu," uvedl pro TV Nova Jiří Straus, ředitel Ústavu kriminalistiky a forenzních disciplín, VŠFS.

Podle vědců každý člověk produkuje zhruba miliardu pachových molekul. Odhadují, že jen 10 - 15 z nich tvoří náš nezaměnitelný pachový podpis. Ten umějí zatím odhalit pouze cvičení psi.

"Každý člověk produkuje řekněme miliardu molekul. A pro tu vlastní identifikaci osoby, pro tu pachovou signaturu je potřeba malý vzorek těch molekul, třeba 10-15 molekul. Opravdu velmi malé spektrum," říká Jiří Straus.

Už 5 let tým vědců při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze pracuje na tom, aby technikou nahradili psí čich. "Pokud by se nám to podařilo, tak bychom měli světové prvenství. To bude veliký zlom v kriminalistice."

"Za celou dobu, kdy je používána tato metodika, tak jsme nezjistili, že by se chyby dopustil pes," uvedl Martin Kloubek, soudní znalec v oboru kriminalistické odorologie. Je to ale stále subjektivní metoda. Co označí pes, soudy berou jako podpůrný důkaz, který pro odsouzení nestačí.

"Pokud bychom měli v současné době jediný důkaz pachovou stopu, identifikovanou podle psa, tak to bohužel nemůžeme brát jako stoprocentní, objektivní důkaz o tom, že na místě ten pachatel byl," říká soudkyně Krajského soudu v Liberci Eva Drahotová.

Jakmile bude lidský pach měřitelný přístrojem, bude to pro soudce nezpochybnitelný důkaz. "Měl by podobnou sílu jako důkaz DNA, daktyloskopické stopy se kterými my už teď běžně pracujeme," dodala soudkyně.

I. Berka / ana, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz